Německá konzervativní unie CDU/CSU, která je nejsilnějším opozičním blokem ve Spolkovém sněmu, předloží tento týden v parlamentu návrh na dočasné obnovení hraničních kontrol s Českou republikou, Polskem a Švýcarskem. Na svém webu to oznámila parlamentní frakce unie, která tak chce omezit příliv migrantů do země. Spolková vláda kancléře Olafa Scholze v posledních dnech čelí zvýšenému tlaku některých německých regionů, které kvůli složité migrační situaci požadují obnovit hraniční kontroly.

„Ano, bohužel, pohraniční kontroly musí být, pokud problém nedostaneme pod kontrolu jiným způsobem,“ řekl šéf Křesťanskodemokratické unie (CDU) a lídr opozice Friedrich Merz o chystaném návrhu. Celoněmecká CDU spolu se sesterskou bavorskou Křesťansko-sociální unií (CSU) požaduje po spolkové vládě, aby příliv migrantů omezila.

Podle aktuální statistiky spolkové policie přišlo v prvním čtvrtletí do Německa nejméně 19 627 migrantů bez potřebných dokladů. V meziročním srovnání je to zhruba o třetinu více. V prvním čtvrtletí loňského roku zachytila německá policie 12 958 migrantů bez dokladů.

Někteří migranti přicházejí do Německa přes Polsko a Česko, aby se vyhnuli kontrolám na německo-rakouské hranici. Tyto stacionární kontroly, které Německo obnovilo v roce 2015, nejsou plošné, ale namátkové. Podle vzoru na německo-rakouských hranicích by některé země chtěly obnovit ostrahu i na pomezí s Českem, Polskem a Švýcarskem. O kontroly v případě Česka a Polska požádali spolkovou ministryni vnitra Nancy Faeserovou její zemští kolegové z Braniborska a Saska, naopak Bavorsko o ostrahu pomezí s Českem neusiluje.

Se žádostí saského konzervativního ministra vnitra Armina Schustera ale nesouhlasí celá saská vláda, kterou tvoří konzervativci (CDU), Zelení a sociální demokraté (SPD). Vicepremiér a ministr energetiky a zemědělství Wolfram Günther z ekologické strany Zelení v rozhovoru s lipským deníkem Leipziger Volkszeitung prohlásil, že kontroly nechce. „Rozhodně nejsou příspěvkem k řešení,“ řekl.

„Česká republika udělala hodně, aby přes nás nevedly migrační trasy,“ řekl český premiér Petr Fiala (ODS) na úterním setkání s bavorským premiérem Markusem Söderem v Řezně. Poznamenal, že aktuální čísla ukazují, že česká opatření fungují, neboť týdenní počty migrantů jsou v poslední době v řádu desítek.

Za první čtvrtletí letošního roku zajistili policisté podle zprávy zveřejněné na stránkách ministerstva vnitra 2658 běženců, kteří byli v Česku nelegálně. Oproti stejnému období loni jejich počet stoupl o 35 procent. Při migraci přes vnější schengenskou hranici zadržela policie 108 lidí, ostatní ve vnitrozemí a na mezinárodních letištích.

Parlamentní frakce CDU/CSU ve zprávě o chystaném návrhu na dočasné obnovení kontrol uvedla, že jako proevropská vždy hájila otevřené vnitřní hranice Evropské unie. „Čísla okolo 30 tisíc migrantů měsíčně ale ukazují, že ochrana vnější hranice Evropské unie nefunguje dostatečně,“ uvedla frakce. To je podle ní také důvod, proč žádá obnovu kontrol mimo jiné i na německo-české hranici.

Současnou podobu ostrahy vnějších hranic EU kritizovala i německá ministryně vnitra Faeserová. Na počátku května v rozhovoru s deníkem Handelsblatt řekla, že chce zpřísnit azylovou politiku Evropské unie a zavést praxi rychlého prověřování migrantů přímo na vnějších unijních hranicích, odkud by neúspěšní žadatelé o azyl byli rovnou deportováni.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.