Ruská vojska začala ve válce proti Ukrajině používat nejnovější tanky T-14 Armata, které Rusko až dosud pouze předvádělo na zbrojních veletrzích a květnových přehlídkách na moskevském Rudém náměstí. Tanky T-14 ale ruští vojáci používají jen k ostřelování ukrajinských pozic, nikoliv k přímým útokům, uvedla v úterý státní agentura RIA Novosti s odvoláním na nejmenovaný zdroj. Počet nasazených strojů upřesněn nebyl. Zprávu pak převzala i další ruská média.

„Ruská vojska začala používat nejnovější tanky Armata k ostřelování ukrajinských pozic. Do přímých útoků nebyly dosud nasazeny,“ řekl zdroj. Dodal, že tanky byly pro ukrajinské bojiště vybaveny dodatečnou ochranou boků před protitankovou municí a že posádky procházely od konce loňského roku slaďovacím výcvikem na cvičištích na okupovaném východě Ukrajiny.

Tank T-14 Armata se vyznačuje bezposádkovou věží s kanonem ráže 125 milimetrů, ze kterého je možné odpalovat i řízené protitankové střely o doletu až osmi kilometrů. Tříčlenná posádka pracuje v opancéřované „kapsli“ v přední části tanku, který je chráněn také dynamickým pancířem a systémem aktivní obrany. Není jasné, kolik těchto tanků zatím ruská armáda skutečně zařadila do výzbroje. Zbrojovka Uralvagonzavod se v roce 2021 chystala dodat dvě desítky těchto strojů, připomněla dříve RIA Novosti.

Rusko dosud na Ukrajině používalo tanky T-72, T-80 a T-90, v poslední době však - pravděpodobně kvůli vysokým ztrátám – nasadilo i zastaralé tanky T-62 a média referovala, že ze skladů na Dálném východu se přepravují na západ i ještě starší tanky T-54 a T-55. Do ukrajinské výzbroje se naopak dostaly moderní západní tanky Lepard 2 německé výroby a britský Challenger 2. Přislíbené má Kyjev také americké tanky Abrams.

Tanky T-14 Armata podle tvrzení Moskvy překonávají všechny západní zbraně. Jejich děla jsou ovladatelná na dálku a posádka je mimořádně dobře chráněna. Musí ale spoléhat na složité elektronické a optické systémy. Technickou zaostalost v těchto odvětvích ale Rusko až donedávna řešilo dovozem. Tanky T-14 předvedla ruská armáda poprvé na přehlídce v Moskvě v roce 2015. Při generální zkoušce přehlídky jeden z tanků přestal fungovat. Na stejné platformě jako Armata vzniká také bojové vozidlo pěchoty, samohybné dělo a obrněný transportér.

Ukrajinská agentura Unian připomněla, že britská vojenská rozvědka už v lednu avizovala, že Rusko by mohlo z propagandistických důvodů přesunout na Ukrajinu své nové tanky T-14 Armata. Výroba těchto strojů se podle ukrajinské rozvědky zastavila kvůli sankcím, které postihly dovoz součástek. Podle ukrajinského experta Oleksandra Kovalenka je nový tank poruchový a jeho vývoj dosud nebyl dotažen do konce, a tak se hodí zatím jen na přehlídky, kde si ale i tak čas od času udělá ostudu.

Ukrajinský generální štáb tvrdí, že ukrajinští vojáci od začátku války zničili či ukořistili 3688 ruských tanků. Toto tvrzení nelze ve válečných podmínkách ověřit z nezávislých zdrojů.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.