Státní duma, dolní komora ruského parlamentu, v úterý schválila změnu zákona, která umožní úřadům posílat povolávací rozkazy elektronicky. Takto předvolaní nebudou smět opustit zemi, dokud se nenahlásí na příslušnou vojenskou správu. Odpírači vojenské služby budou čelit tvrdým restrikcím. Informovala o tom agentura TASS.

Od loňského září, kdy prezident Vladimir Putin vyhlásil částečnou mobilizaci na podporu speciální vojenské operace na Ukrajině, jak Moskva nazývá svou invazi, bylo povoláno do zbraně více než 300 tisíc někdejších vojáků a branců, připomíná agentura Reuters.

Dosud musely být povolávací rozkazy předávány osobně pracovníky vojenské správy nebo prostřednictvím zaměstnavatele. Upravený zákon nyní stanovuje, že dokumenty budou zasílány elektronicky a duplicitně také doporučenou poštou na adresu trvalého bydliště či do zaměstnání, uvedl TASS.

Pokud se takto předvolaní do dvou týdnů nedostaví na vojenskou správu, budou mít automaticky zakázáno vycestovat do zahraničí. Příslušné legislativní změny v úterý rovněž schválila Státní duma.

Mezi dalšími postihy, které hrozí odpíračům vojenské služby, je zákaz řídit auto, prodávat nebo kupovat nemovitosti či žádat o úvěry. Ruské úřady budou také moci přestat těmto osobám vyplácet sociální dávky či jakoukoliv jinou státní podporu.

„(Elektronický) povolávací rozkaz se považuje za doručený od okamžiku, kdy je uložen na osobním účtu osoby povinné k vojenské službě,“ uvedl předseda výboru pro obranu dolní komory ruského parlamentu Andrej Kartapolov. Podle něj se budou nová pravidla týkat nejen branců, ale všech osob povinných vojenskou službou.

Rusko se po chaotickém průběhu mobilizace v loňském roce snaží zefektivnit proces povolávání vojáků do armády pomocí digitalizace vojenských záznamů. Vzniknout má jednotný registr osob povinných vojenskou službou.

Kreml slíbil, že napraví „chyby“ v mobilizační kampani, kdy byli do bojů na Ukrajině povoláni muži, kteří nebyli způsobilí k odvodu kvůli svému věku nebo zdravotnímu stavu.

„Těmito změnami Rusko urychleně napravuje nedostatky v systému vojenské registrace, které byly odhaleny v roce 2022,“ uvedl Kartapolov.

Vyhlášení mobilizace přimělo loni tisíce mužů v branném věku k útěku do zahraničí. V několika ruských městech vypukly protesty, které byly ale rychle potlačeny. Ruští představitelé opakovaně popřeli, že by plánovali „druhou vlnu“ mobilizace.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.