Americký výrobce energetických nápojů Monster viní rakouského konkurenta Red Bull z praktik narušujících hospodářskou soutěž. Firma to sdělila agentuře Reuters poté, co antimonopolní regulátoři Evropské unie provedli v Red Bullu neohlášené kontroly.

„Monster se domnívá, že se stal terčem praktik Red Bullu poškozujících hospodářskou soutěž. Nejsme proto překvapeni rozhodnutím Evropské komise zahájit vyšetřování Red Bullu v několika členských státech EU,“ uvedla firma. Dodala, že toto vyšetřování podporuje.

Evropská komise o neohlášených kontrolách informovala minulý týden. "Komise se obává, že kontrolovaná firma možná porušila antimonopolní pravidla EU, která zakazují kartely a omezující obchodní praktiky," uvedla. „Kontrolovaná firma také možná porušila pravidla EU, která zakazují zneužívání dominantního postavení,“ dodala.

Komise sice nesdělila název podniku, Red Bull však následně oznámil, že kontroly se uskutečnily v jeho provozovnách. K obvinění ze strany společnosti Monster se rakouský podnik odmítl vyjádřit. Uvedl nicméně, že hodlá s Evropskou komisí plně spolupracovat. Komise může v případě porušování antimonopolních pravidel vyměřit firmám pokutu až deset procent z jejich celosvětových tržeb.