Slovenská vláda schválila předání 13 stíhaček MiG-29 a části raketového systému Kub Ukrajině, řekli dnes novinářům premiér Eduard Heger a ministr obrany Jaroslav Naď. Darování strojů, náhradních dílů a protiletadlových raket Kyjevu se uskuteční na základě mezivládní dohody a Bratislava za to dostane kompenzace od spojenců. Slovensko své migy loni vyřadilo z provozu. Ve čtvrtek polský prezident Andrzej Duda oznámil, že jeho země v nejbližších dnech předá Ukrajině čtyři letouny MiG-29. Ukrajina od loňského února čelí vojenské invazi Ruska.
Podle dohody Slovensko předá Ukrajině deset migů s motory a další tři stíhačky bez motorů. Náčelník generálního štábu slovenské armády Daniel Zmeko řekl, že Ukrajina stíhačky použije pro zajištění protivzdušné obrany státu a zneškodňování střel s plochou dráhou letu. Rusko ve stávajícím konfliktu opakovaně útočilo raketami na ukrajinské cíle.
Stíhačky MiG-29 Slovensko předčasně přestalo používat loni po ruské invazi na Ukrajinu a dohodlo se s Českem a Polskem na pomoci při zajištění svého vzdušného prostoru do doby, než Bratislava dostane objednané americké stíhačky F-16.
Slovensko by podle Hegera i Nadě mělo za zmíněné dodávky dostat kompenzace od spojenců. Dříve v tomto týdnu Naď řekl, že Bratislava by měla dostat asi 200 milionů eur (4,8 miliardy korun) z unijního Evropského mírového nástroje a blíže neupřesněnou techniku od Spojených států.
Rusové připouštějí, že jejich země má problém. Ale neviní z toho Putina, ukázala analýza
Polské a slovenské stíhací letouny budou na Ukrajině zničeny a průběh konfliktu nijak neovlivní, řekl v pátek podle agentury TASS mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Dodávky stíhaček, které Varšava a Bratislava oznámily, jsou podle něj jen dalším důkazem o rostoucím zapojení členských států NATO do konfliktu.
"Jak jsme opakovaně uváděli, dodávky tohoto vojenského vybavení nemohou ovlivnit výsledek speciální vojenské operace, ale mohou představovat další problémy pro samotnou Ukrajinu a Ukrajince," řekl Peskov s odkazem na oficiální termín, který Moskva pro svou vojenskou agresi na Ukrajině používá.
"Samozřejmě, během speciální vojenské operace bude veškeré toto vybavení zničeno," dodal mluvčí.
Ve čtvrtek polský prezident Andrzej Duda oznámil, že jeho země v nejbližších dnech předá Ukrajině čtyři letouny sovětské výroby MiG-29. Dodávku 13 stíhaček následně dnes ráno schválila slovenská vláda. Slovensko své migy loni vyřadilo z provozu. Duda uvedl, že polské letouny jsou provozuschopné.
Bratislava a Varšava podle Peskova dokazují, nakolik je NATO zapojené do války na Ukrajině, a dodávku stíhaček mluvčí označil za "zbavování se starého a nepotřebného vybavení". Členové Severoatlantická aliance Kyjevu od loňského vpádu ruských vojsk na Ukrajinu poskytují vojenskou, finanční a další pomoc.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist