Ruské okupační úřady vyřadily ukrajinské město Popasna ze seznamu obcí v Luhanské oblasti. S odvoláním na dokumentaci úřadů samozvané Luhanské lidové republiky (LNR) o tom ve čtvrtek informovala ukrajinská oblastní správa. Východoukrajinskou Popasnu nyní okupuje Rusko, město bylo při dobývání v podstatě srovnané se zemí.

„Pokud okupanti o tom, jak je nepraktické město obnovit, dosud pouze hovořili, tak teď své rozhodnutí potvrdili na legislativní úrovni,“ píše v prohlášení zveřejněném na Telegramu ukrajinská správa Luhanské oblasti.

Město, ve kterém před ruskou invazí na Ukrajinu žilo 20 tisíc obyvatel, ruské jednotky dobyly po intenzivních bojích loni v květnu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj situaci v obci ve videoprojevu z 8. května 2022 přirovnal k české vesnici Lidice, kterou v červnu 1942 vyhladili nacisté. Z Popasny „nezůstal ani popel“, citoval Zelenského ruskojazyčný server BBC.

Podle veřejně dostupných informací nyní Popasna a několik dalších obcí v jejím okolí administrativně spadají pod nedaleké město Pervomajsk.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.