Při explozích na běloruském vojenském letišti Mačuliščy u Minsku byl v neděli ráno vážně poškozen ruský výzvědný letoun A-50. Na sociální síti Telegram to uvedla běloruská skupina Hajun, která monitoruje pohyby ruských vojsk. Zástupci běloruské opozice tvrdí, že letadlo bylo cílem útoku běloruské partyzánské skupiny.

Běloruská organizace ByPol, kterou tvoří bývalí příslušníci běloruských bezpečnostních složek, na Telegramu uvedla, že poškození letadla je vážné a že je stroj neprovozuschopný. Podle nezávislé běloruské novinářky Hanny Ljubakovové šéf ByPolu Aljaksandr Azarau sdělil, že akci na letišti provedli „běloruští partyzáni“ za použití dvou dronů.

Informaci o záškodnické akci zopakovala na Twitteru i běloruská opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská. „Jsem hrdá na všechny Bělorusy, kteří dál vzdorují ruské hybridní okupaci Běloruska a bojují za svobodu Ukrajiny,“ napsala s odkazem na příspěvek svého poradce Franaka Viačorky. Ten uvedl, že partyzáni díky zásahu letadla provedli svou nejúspěšnější záškodnickou akci od začátku loňského roku.

Podle běloruského opozičního serveru Naša Niva má ruská armáda k dispozici devět letounů A-50 a používá je i k navádění raket při útocích na Ukrajinu. Tato letadla vybavená radary mohou sledovat vzdušné cíle do vzdálenosti až 230 kilometrů nebo plavidla vzdálená až 400 kilometrů.

Bělorusko je nejbližším spojencem Ruska, které před rokem rozpoutalo válku proti Ukrajině. Své vojáky sice do sousední země neposlalo, ale poskytlo Rusku k útoku proti sousední zemi své území a letiště.

Rusko tvrdí, že Ukrajina v uplynulých měsících několikrát zaútočila drony na ruské území. Začátkem ledna hlásili obyvatelé výbuchy na vojenském letišti ve Voroněži, v prosinci podle informací ze sociálních sítí poškodily útoky dronů dva bombardéry Tu-95 na základně Engels u Saratova a cisternu a bombardér Tu-22M3 na letišti Ďagilevo u Rjazaně.