Na konci loňského listopadu Rusko přijalo zákon zakazující LGBT propagandu. Není v něm uvedeno, co do takové propagandy spadá, takže se do ní může vejít cokoli. Tento vektor se rýsoval už od roku 2013, kdy byl přijat zákon o LGBT propagandě mezi nezletilými.

Nový zákon, který je ještě přísnější, ve mně vyvolává obavy o mé LGBT přátele. Teď za demonstraci neheterosexuální orientace hrozí pokuta až 200 tisíc rublů, zatímco předchozí norma počítala s polovičními postihy. Poslanci Státní dumy navíc poslali vládě návrh zákona, který zavádí tresty až do výše pěti let vězení za jeho opakované porušení.

Nicméně se ukázalo, že někteří z mých známých o své orientaci nadále otevřeně hovoří a o emigraci už neuvažují. Někdo dokonce pořádá kinky večírky LGBTQ+. Samozřejmě ne všichni se s úzkostí vyrovnávají a předstírají, že se nic nezměnilo.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte jediný newsletter v Česku věnovaný unii Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska z Prahy a zpravodajka HN v Bruselu Kateřina Šafaříková.