Moldavská prezidentka Maia Sanduová v pondělním televizním projevu uvedla, že Rusko chce v zemi provést násilný převrat a odstranit současnou prozápadní vládní garnituru. Informovala o tom moldavská veřejnoprávní stanice Radio Moldova.

Podle Sanduové existují ruské plány na destabilizaci Moldavska již od loňského podzimu, svých cílů ale Rusové nedosáhli díky zákrokům moldavských bezpečnostních složek. Na podzim se Moskva soustředila na energetickou krizi, v této fázi se předpokládají násilné akce za účelem změny vlády v Kišiněvě, které se budou tvářit jako protesty, uvedla prezidentka.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týden uvedl, že Moskva plánuje v Moldavsku svrhnout demokratické zřízení. Podle Sanduové informace předané Ukrajinou nyní potvrdily moldavské úřady.

„Materiály získané od našich ukrajinských partnerů poskytují dobrou dokumentaci míst a logistických aspektů pro organizaci těchto podvratných aktivit. Rovněž plán zahrnuje využití osob ze zahraničí pro násilné akce,“ uvedla prezidentka, jmenovitě zmínila lidi z Ruska, Běloruska, Srbska a Černé Hory. Moskva podle ní rovněž počítá s pomocí proruské opozice v Moldavsku.

„Plán zahrnuje zapojení diverzantů s vojenským výcvikem, maskovaných v civilním oblečení, kteří by měli podnikat násilné akce, útočit na některé státní budovy a dokonce i brát rukojmí,“ popsala Sanduová před novináři.

„Abychom tomuto scénáři zabránili, žádám všechny státní instituce, aby projevily maximální ostražitost,“ řekla Sanduová. Vyzvala také parlament, aby co nejdříve přijal zákony, které tajné službě a prokuratuře poskytnou účinnější nástroje pro zajištění bezpečnosti země. "Pokusy Kremlu zatáhnout do naší země násilí nebudou úspěšné,“ dodala. Ruská strana zatím na obvinění nereagovala.

Moldavsko, kde žije asi 2,6 milionu obyvatel, je vklíněné mezi Ukrajinu a Rumunsko. Od začátku války na Ukrajině se dostalo pod enormní tlak zesílený obavami, že by Rusko mohlo rozšířit invazi i na moldavské území, aby k Moskvou ovládaným územím připojilo proruský separatistický region Podněstří. Již od začátku války na Ukrajině před téměř rokem se i Moldavsko snaží navázat bližší vztahy se svými západními partnery. Loni v červnu přiznala EU Moldavsku, stejně jako i Ukrajině, status kandidátské země.

Jak poznamenala agentura Reuters, pondělní tiskový briefing prezidentky přišel po páteční nečekané rezignaci moldavské premiérky Natalie Gavrilitsaové. Několik hodin po demisi vlády Sanduová nominovala na nového premiéra svého bezpečnostního poradce Dorina Receana.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.