Velitel ukrajinských ozbrojených sil Valerij Zalužnyj tvrdí, že dvě ruské řízené střely Kalibr mířící na Ukrajinu přeletěly přes vzdušný prostor Rumunska a Moldavska. Zatímco Moldavsko potvrdilo narušení svého vzdušného prostoru a jeho ministerstvo zahraničí si na protest předvolalo ruského velvyslance, Rumunsko informaci ukrajinského velitele odmítlo. Ruská střela se podle rumunského ministerstva obrany přiblížila rumunskému vzdušnému prostoru asi na 35 kilometrů. Uvedla to v pátek agentura Reuters. Rumunsko je členem NATO.

„Dnes 10. února v 10:18 překročily dvě ruské řízené střely Kalibr státní hranici Ukrajiny s Moldavskou republikou. Přibližně v 10:33 překročily rumunský vzdušný prostor. Poté opět vstoupily do ukrajinského vzdušného prostoru v místě, kde se hranice tří zemí protínají. Rakety byly odpáleny z Černého moře,“ napsal Zalužnyj na telegramu. Stalo se tak podle něj během pátečního velkého vzdušného útoku ruských sil na Ukrajinu.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj později na telegramu uvedl, že nad Moldavskem a Rumunskem přeletělo „několik“ ruských řízených střel. „Nepřítel dnes ráno při dalším masivním útoku (na Ukrajinu) vypálil nejméně 70 raket,“ řekl Zelenskyj. „Několik ruských střel proletělo vzdušným prostorem Moldavska a Rumunska. Tyto rakety představují výzvu pro NATO a kolektivní bezpečnost. Je to teror, který musí být zastaven,“ dodal.

Moldavsko mezitím uvedlo, že ruská řízená střela narušila jeho vzdušný prostor. „Ministerstvo obrany ve spolupráci s odpovědnými strukturami země pozorně sleduje situaci v regionu a důrazně odsuzuje narušení vzdušného prostoru Moldavska,“ uvedlo moldavské ministerstvo obrany.

Rumunské ministerstvo obrany podle Reuters uvedlo, že pravděpodobně ruská střela odpálená z lodi poblíž poloostrova Krym v pátek překročila moldavský vzdušný prostor a poté dopadla na Ukrajinu, asi 35 km severovýchodně od rumunských hranic. Střela se podle úřadu přiblížila nejvíce rumunskému vzdušnému prostoru asi na 35 kilometrů.

Washington vpodvečer prohlásil, že neregistruje žádné známky přímé ruské vojenské hrozby pro Moldavsko a Rumunsko. „Udržujeme blízký kontakt a komunikaci s našimi moldavskými a rumunskými spojenci,“ řekl mluvčí americké diplomacie Vedant Patel.

Moskva se zatím k těmto informacím nevyjádřila. Rusko v pátek podniklo další velký vzdušný útok na ukrajinskou energetickou infrastrukturu, informovaly už dříve místní úřady. Několik energetických zařízení na východě, jihu i na západě Ukrajiny zasáhly ruské střely a bezpilotní letouny, uvedla ráno ukrajinská energetická společnost Ukrenerho. Zvuky explozí byly podle médií hlášeny mimo jiné z Kyjeva, Kryvého Rihu, Charkovské, Poltavské nebo Kirovohradské oblasti.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.