Turecko pokračuje v prošetřování příčin pádu budov po rozsáhlém pondělním zemětřesení. Úřady už v této souvislosti nařídily zatknout 113 lidí, informovala agentura Reuters. Po zemětřesení se v Turecku sesulo či bylo vážně poškozeno téměř 25 000 budov. Podle viceprezidenta Fuata Oktaye se předpokládá, že zadržení jsou zodpovědní za zřícení některých z tisíců budov, které spadly v deseti provinciích zasažených otřesy. 

"Na 113 z nich byly vydány příkazy k zadržení," řekl Oktay novinářům na brífinku v koordinačním centru pro zvládání katastrof v Ankaře. "Budeme to pečlivě sledovat, dokud nebude dokončen nezbytný soudní proces, zejména u budov, které utrpěly vážné škody, a u budov, které způsobily smrt a zranění," řekl Oktay. Ministerstvo spravedlnosti podle něj zřídilo úřady pro vyšetřování trestných činů v jednotlivých provinciích zasažených zemětřesením.

Podle posledních zveřejněných čísel zemřelo při zemětřesení v Turecku a Sýrii přes 33 tisíc lidí. Bez přístřeší se uprostřed zimy ocitly zřejmě miliony lidí.

Developera zadrželi na letišti

 Opoziční strany obvinily vládu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, že neprosazovala uplatňování stavebních předpisů a že nesprávně utrácela zvláštní daně vybírané po posledním velkém zemětřesení v roce 1999. Smyslem těchto daní bylo zajistit peníze na to, aby byly budovy odolnější vůči zemětřesení. Erdogan řekl, že opozice jen lže a šíří pomluvy, aby pošpinila vládu, a že brání investicím, místo aby čelila korupci v obcích, které řídí.

Policie zadržela na istanbulském letišti developera jednoho obytného komplexu, který se zřítil ve městě Antakya. V pátek večer se chystal nastoupit do letadla do Černé Hory, a v sobotu byl podle agentury Anadolu zatčen.

 Řecký ministr zahraničí Nikos Dendias v sobotu navštívil zasažené oblasti Turecka v doprovodu svého tureckého protějšku Mevlüta Çavuşoglua. Agentura AP to označila za nové kolo takzvané „zemětřesné diplomacie“ mezi těmito dvěma zeměmi, jejichž vztahy bývají často napjaté, ne-li nepřátelské. Něco podobného se stalo v roce 1999, jen tři roky poté, co šly obě země téměř do války kvůli dvěma neobydleným ostrůvkům v Egejském moři.

"Zatím jsme zklamali lidi na severozápadě Sýrie," tweetoval šéf humanitární pomoci OSN Martin Griffiths z turecko-syrské hranice, kde je pro dodávky pomoci OSN otevřen pouze jeden hraniční přechod. K pomoci lidem zasaženým zemětřesením v Turecku a v Sýrii vyzval dnes při bohoslužbě papež František.

Čeští záchranáři budou pomáhat do pátku

Čeští záchranáři se z vrátí z Turecka, kde pomáhají po pondělním zemětřesení, zřejmě v noci na pátek. Záležet bude ještě na vývoji situace a požadavcích turecké strany. Novináře o tom dnes informoval mluvčí českých hasičů Jakub Kozák. Záchranáři z Česka dosud v tureckém městě Adiyaman vyprostili ze sutin 34 mrtvých, zachránili dva přeživší a asistovali kolegům z jiného týmu při záchraně ženy.

Česko původně vyslalo do Turecka tým 68 záchranářů, jehož členy jsou vedle hasičů i lékaři, stavební inženýři či kynologové. Takzvaný USAR (Urban Search and Rescue) tým dorazil do Turecka v úterý. Dnes se k němu připojí další dva hasiči, kteří v noci na dnešek odletěli armádním letounem CASA spolu s nákladem humanitární pomoci a vybavením pro hasiče. Součástí humanitární pomoci je především oblečení.

"Dva hasiči zabezpečí převzetí nákladu na letišti v Adiyamanu - to v současné době přijímá pouze speciální lety, pro komerční provoz je uzavřeno - a zůstanou s našim týmem do konce jeho nasazení," uvedl mluvčí.

Český USAR tým začal v úterý večer prohledávat dvě budovy o ploše zhruba 40 krát 40 metrů. V noci na dnešek z nich záchranáři vyprostili poslední dvě těla. "Oba domy jsou tedy rozebrány a činnost na nich ukončena," podotkl Kozák. Část týmu vyrazila na pomoc polským kolegům, kteří požádali o asistenci při průzkumu sutin v místě vzdáleném asi 40 kilometrů od Adiyamanu.

Miliony lidí bez přístřeší

Zemětřesení o síle 7,8 stupně a stovky následných otřesů zasáhly především jih Turecka, pocítil je však také severozápad Sýrie. Vyžádalo si dosud více než 33 000 obětí. I pět dní po otřesech záchranáři v troskách měst dál nacházeli přeživší, informovala podle agentury AP turecká média. Naděje na další zachráněné ale klesají spolu s teplotami. V Sýrii pátrání a humanitární operace komplikuje složitá vnitropolitická a bezpečnostní situace. Obtížný je přístup zejména do regionů pod kontrolou povstaleckých skupin.

Turecko po pondělním silném zemětřesení eviduje už 29 605 mrtvých. V sousední Sýrii hlásila v pátek vláda a opozice, ovládající části rozdělené země, dohromady 3553 mrtvých, celková bilance katastrofy tak překročila 33 000 obětí. Jen v Turecku je navíc zraněno přes 80 tisíc lidí. 

V Sýrii pátrání a humanitární operace komplikuje složitá vnitropolitická a bezpečnostní situace. Obtížný je přístup zejména do regionů pod kontrolou povstaleckých skupin. I tam už pomoc v podobě stanů či přikrývek míří, podle záchranářské organizace Bílé přilby, která v oblastech působí, je však zatím zcela nedostatečná. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v pátek odhadl, že v Sýrii zemětřesení připravilo o střechu nad hlavou až 5,3 milionu lidí.