Kvůli střetu zájmů se europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09) vzdá vedení významné kulturní instituce Museum Kampa. V rozhovoru pro HN a Aktuálně.cz řekl, že rezignuje na post předsedy správní rady. A tvrdí, že jeho kumulace funkcí není v rozporu s tím, co veřejně hlásá předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Funkci náměstka budu vykonávat bezplatně. Pokud toto obstojí před Piráty, tak doufám, že i před naší paní předsedkyní,“ říká Pospíšil. 

Podle koaliční smlouvy o vedení Prahy byste měl být náměstkem primátora. Platí, že si necháte zároveň mandát europoslance?

Zatím o tom takto uvažuji. V městské radě bych tu funkci vykonával jako neuvolněný člen, což znamená, že bych za ni nebral plat, jen nějaké menší odměny, což bych využil jako sponzorské dary útulkům a podobně. Vše bude transparentně popsáno. 

Necháte si plat europoslance (činí měsíčně téměř 10 tisíc eur hrubého – pozn. red.) a pokud ano, proč?

Nechám si plat europoslance. Proč? Protože svůj mandát budu dál plně vykonávat. Řeším svoji roli předsedy správní rady Musea Kampa - Nadace Jana a Medy Mládkových. To je bezplatná funkce, zdůrazňuji, ale pokud se stanu náměstkem pro kulturu, tak bych se jí vzdal. Jakkoli si nemyslím, že je tam zákonný střet zájmů, nechci vyvolávat takový dojem a poškozovat nadaci možnou debatou o něm. 

Zůstanete řadovým členem správní rady Musea Kampa?

Tohle nechám na posouzení městské rady. Ze stanov nadace musí být vedení města zastoupeno ve správní radě. Seděla tam donedávna Hana Třeštíková, primátor Bohuslav Svoboda, Alexandra Udženija a další matadoři pražské politiky, protože je to napůl pražský majetek. Kdyby i toto mělo vyvolávat kontroverze, tak tam nemusím sedět vůbec. 

Sám nevidíte střet zájmů v tom, že byste zůstal členem, byť řadovým, ve správní radě kulturní instituce, i s ohledem na svoje osobní vazby k zakladatelce Medě Mládkové (chtěla, aby Jiří Pospíšil vedl nadaci doživotně – pozn. red.), a zároveň byl náměstkem Prahy pro kulturu?

Takhle jsem o tom neuvažoval a nevidím v tom střet zájmů. Příjmy od města jsou zlomek rozpočtu nadace, nějakých pět procent. Je to auditovaná instituce a vše musí být transparentní. Představa nějaké malé domů není vůbec možná. 

Jak chcete zvládat práci náměstka a zároveň být europoslancem? Coby europoslanec, člen výboru pro právní záležitosti, byste měl být polovinu a více dnů z každého měsíce fyzicky mimo Prahu.

I z tohoto důvodu odejdu z pozice předsedy správní rady nadace, protože bych se muzeu nemohl věnovat několik hodin denně jako doposud. Ale k vaší otázce: v Evropském parlamentu je víc poslanců, kteří zároveň mají funkce v komunální politice. Vidím v tom překryvu jednoho roku (do nových eurovoleb na jaře 2024 – pozn. red.) spíše synergii. Měl bych mít kromě kultury na starosti životní podmínky zvířat. Pro někoho to může znít srandovně, ale pro mě je to důležité a rád bych toto téma v Praze nastartoval s využitím poznatků a praxe z Evropy. V dnešní online době můžu vést řadu jednání s kolegy a podřízenými na dálku, nevidím v tom takový problém. 

Budete mít na starosti také památkovou péči v milionovém městě. Obcházení památek, komunikace s lidmi v terénu, to se přece nedá zvládnout vedle práce europoslance. Jak chcete obojí skloubit a nárokovat si sto procent platu europoslance?

Když se oprostíme od klišé a podíváme se na to, co zmůže člen městské rady v památkové péči, tak je toho velmi málo. Povolovací řízení i samotnou péči vykonávají dnes magistrátní úředníci, nikoli politici. A klíčová rozhodnutí dělá státní správa. Takže to půjde zvládnout. 

Nerad létáte. Jak chcete plnohodnotně vykonávat práci v Česku a zároveň europoslance i s ohledem na to, kolik hodin strávíte přesuny? Z Prahy do Bruselu je to devět hodin autem, do Štrasburku šest.

Je pravda, že nerad létám a raději jezdím autem, ale neznamená to, že bych letadla nevyužíval vůbec. Ten rok toho překryvu budu muset létat více, samozřejmě. 

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová kritizuje kumulace funkcí a i expremiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše za to, že nechodí do sněmovny, tedy do práce. Chováte se v souladu s principy, které veřejně hlásí šéfka vaší strany?

Tím, že funkce náměstka bude neuvolněná, tedy bezplatná, to není v rozporu s principy, které hlásí Piráti. A pokud toto obstojí před Piráty, tak doufám, že i před naší paní předsedkyní. 

Když vám předsedkyně Pekarová Adamová řekne, že je proti vašim plánům, vzdáte se jedné z funkcí?

Minulý týden jsme spolu měli schůzku, trvala hodinu a půl a byla velmi konstruktivní. Dotaz na to, jestli odejdu z funkce europoslance, když jsme se bavili o uspořádání Prahy, vůbec nepadl. Neměl jsem pocit, že je to téma, které chce paní předsedkyně řešit. Ještě se jí na to ale zeptám.

Opakovaně jste zmínil rok překryvu obou funkcí. Znamená to, že v příštích eurovolbách už nebudete kandidovat?

O tom teď vůbec neuvažuji, do té doby může čtyřikrát padnout městská rada. Rok je v politice dlouhá doba. 

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist