Ukrajinské ministerstvo vnitra vytváří „útočnou gardu“ v podobě osmi brigád, do kterých hledá dobrovolníky. Slibuje jim, že budou osvobozovat Luhansk, Doněck a Krym od ruských okupantů, uvedl v pátek na svém webu list Ukrajinska pravda. Zmiňovaná města na východě Ukrajiny a poloostrov Krym Rusové ovládají od jara 2014.

„Ukrajina se chystá na útok sahající až na Krym a k Černému moři, aby vyhnala okupanty ze svého území. Ministerstvo vnitra začíná vytvářet útočné brigády Národní gardy. Jde o brigády dobrovolníků, motivovaných vlastenců, kteří se budou podílet na osvobození Luhanska, Doněcka a Krymu,“ citoval deník z vyjádření policie.

Mezi nově vytvářenými jednotkami „útočné gardy“ policejní náčelník Ihor Klymenko, který nyní zastává i funkci ministra vnitra, zmínil i Azov, který byl jako pluk prakticky zničen během obrany Mariupolu a tamních oceláren, ale i brigády, které nesou názvy jako Burevij, Červona kalyna, Kara-Dah, Rubiž, Spartan. Pohraničníci chystají brigádu Ocelová hranice a policie brigádu Ljuť, což by se dalo přeložit jako Zuřivá brigáda.

„Žádná služba v týlu. Jen vysoce kvalitní výcvik, ustavičný trénink a nasazení do operací v první linii,“ slíbil Klymenko.

Nové jednotky se již vytvářejí a jejich základy tvoří vojáci a policisté s bojovými zkušenostmi. Do plných stavů mají tyto jednotky doplnit výlučně dobrovolníci.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte jediný newsletter v Česku věnovaný unii Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska z Prahy a zpravodajka HN v Bruselu Kateřina Šafaříková.