Nad Spojenými státy se několik dní pohybuje čínský špionážní balon, uvedl ve čtvrtek podle zahraničních tiskových agentur nejmenovaný vysoce postavený americký činitel z resortu obrany. USA pohyby balónu sledují a Pentagon na žádost prezidenta Joea Bidena zkoumal možnost, že by ho sestřelil. Nakonec se ale pro takový krok nerozhodl kvůli obavám, že by úlomky zařízení mohly ohrozit lidi na zemi, napsala agentura AFP. Potenciální incident ve vzdušném prostoru monitoruje také Kanada, oznámilo kanadské ministerstvo obrany.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Mao Ning na tiskové konferenci uvedla, že situaci prověřuje. „Dokud nebudou fakta vyjasněna, spekulace a přehnané reakce nepomohou řešení této záležitosti,“ prohlásila Mao. „Doufáme, že obě strany budou tuto otázku řešit klidně a rozvážně,“ dodala.

„Nepochybujeme o tom, že balon pochází z Číny,“ sdělil novinářům podle AFP americký činitel pod podmínkou zachování anonymity. Podle agentury AFP také uvedl, že se balon pohybuje ve velké výšce nad významnými místy s cílem shromáždit informace.

Objekt americká armáda zaznamenala konkrétně nad státem Montana, kde u města Great Falls leží Malmstromova letecká základna. Podle agentury Reuters je na ní 150 sil pro mezikontinentální balistické střely; podle dostupných údajů je Malmstromova základna jednou ze tří základen se strategickými raketami na území USA.

Balon je podle citovaného činitele poměrně rozměrný. „Zhodnotili jsme, že je dost velký na to, aby jeho úlomky způsobily škody,“ sdělil.

Mluvčí Pentagonu Patrick Ryder uvedl, že balon se pohybuje ve výrazně větší výšce, než v jaké funguje komerční doprava, a nepředstavuje hrozbu ani pro lidi na zemi. Uvedl také, že USA podnikly kroky, které zařízení zabrání shromažďovat citlivé informace.

Washington v posledních letech už několikrát podobnou aktivitu zaregistroval, doplnil mluvčí. Tentokrát se ale balon nad Spojenými státy pohybuje zřejmě déle než v předchozích případech, podotkla agentura Reuters.

Nedlouho poté, co přišly zprávy o špionážním balonu z Washingtonu, oznámila Kanada, že monitoruje „potenciální druhý incident“. „Kanada podniká opatření pro zajištění bezpečnosti svého vzdušného prostoru, včetně monitorování potenciálního druhého incidentu,“ citovala AFP komuniké kanadského ministerstva obrany.

Specialista na Čínu z Nadace pro obranu demokratických zemí (FDD) Craig Singleton řekl Reuters, že podobné balony často používaly v dobách studené války Sovětský svaz i USA jako nepříliš nákladnou metodu, jak nashromáždit zpravodajské informace.

„Načasování tohoto incidentu jen několik dní před plánovanou návštěvou ministra (zahraničí Antonyho) Blinkena v Pekingu je zvláštní,“ podotkl Singleton. Šéf americké diplomacie je v Číně očekáván 5. února.

Washington se kvůli narušení svého prostoru obrátil na čínské úřady. „Uvědomili jsme je o závažnosti tohoto incidentu,“ citovala AFP výše zmíněného nejmenovaného činitele.