Ruská invazní armáda podniká útočné akce ve směrech na východoukrajinský Bachmut, Avdijivku a Lyman, zároveň se pokouší vylepšit své taktické postavení u Kupjansku, informoval v pondělním ranním operačním přehledu ukrajinský generální štáb. Zároveň tvrdí, že ukrajinští obránci za uplynulý den odrazili ruské útoky u více než desítky obcí na východě země včetně měst Soledar a Bachmut.

Rusové za poslední den podnikli 38 vzdušných útoků na Ukrajinu a 73krát pálili ze salvových raketometů, uvádí dále velení ukrajinských ozbrojených sil. Ukrajinské vzdušné síly podle něj provedly 17 vzdušných úderů na místa soustředění ruských okupačních sil a tři údery na pozice, kde se nacházejí systémy protivzdušné obrany nepřítele.

Ukrajinský generální štáb dále uvádí, že se zhoršuje morálka a psychický stav ruských vojáků. "Mezi vojáky ze 127. samostatné průzkumné brigády, která je dislokovaná v dočasně okupovaném městě Sevastopol, se šíří myšlenka na ukončení války za jakýchkoli podmínek," tvrdí bez podrobností velení ukrajinských sil. Sevastopol se nachází na ukrajinském poloostrově Krym, který Rusko v rozporu s mezinárodním právem anektovalo v roce 2014.

Ukrajina posílí jednotky u měst Bachmut a Soledar. Ve videoprojevu to uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, podle kterého se situace na frontě v prvním týdnu nového roku výrazně nezměnila. Frontovou linii podle prezidenta v neděli navštívil velitel pozemních sil Oleksandr Syrskyj, který na místě "zorganizoval kroky nutné k posílení obrany, zejména nasazení dalších jednotek a posílení palby".

Bachmut a přilehlý Soledar leží na severu Doněcké oblasti, těžké boje v jejich okolí hlásí Kyjev už několik měsíců. Bachmut, kde se ustálila fronta už loni v květnu, je významným dopravním uzlem. Vedou přes něj silnice na Lysyčansk a Severodoněck, Slovjansk, Kramatorsk či Luhansk.

Města Bachmut i Soledar jsou podle Zelenského zničená. "Jde o jedno z nejkrvavějších míst na frontě," uvedl v neděli v pravidelném večerním projevu. "Bachmut se navzdory všemu drží. (...) Soledar se drží," řekl Zelenskyj a dodal, že situace na místě je složitá.

Rusko vojensky napadlo Ukrajinu před téměř 11 měsíci, loni 24. února. Největší boje se odehrávají právě na východě Ukrajiny, kam se po neúspěšných ruských ofenzivách na severu, severovýchodě a částečně i jihu Ukrajiny nyní soustředí významná část sil Moskvy.

Bombardování Kramatorsku

Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že jeho síly v uplynulých 24 hodinách při raketovém úderu zlikvidovaly přes 600 ukrajinských vojáků v Kramatorsku na východě Ukrajiny. Úder označilo za odvetu za ukrajinský útok na dočasnou základnu ruské armády v ukrajinské Makijivce v noci na Nový rok. Informovala o tom agentura TASS.

Reportéři agentury Reuters, kteří se po oznámení Moskvy vydali zhodnotit situaci v Kramatorsku, na místě ale nenalezli žádné zjevné známky toho, že by si poslední ruský útok ve městě vyžádal oběti na životech. Mluvčí východního uskupení ukrajinských sil označil tvrzení Moskvy o zabití stovek ukrajinských vojáků v Kramatorsku za lživé.

"V reakci na zločinný úder kyjevského režimu, který se odehrál v prvních minutách ledna 2023 a cílil na dočasné základny ruských vojáků v obci Makijivka v Doněcké lidové republice, provedlo vedení sjednoceného uskupení ruských vojsk odvetný úder," sdělil mluvčí ministerstva Igor Konašenkov. Rusko pravidelně označuje ukrajinské útoky na ruské síly, které loni v únoru zahájily plnohodnotnou invazi na Ukrajinu, za zločiny nebo i terorismus, a ovládnutá území v Doněcké oblasti za součást takzvané Doněcké lidové republiky, mezinárodně neuznávaného útvaru, který už v roce 2014 vyhlásili na východě Ukrajiny proruští separatisté.

Ukrajinská armáda tvrzení Moskvy popřela. "Tato informace odpovídá skutečnosti asi tak jako tvrzení, že Rusové zničili všechny naše raketomety HIMARS," řekl ukrajinské stanici Suspilne mluvčí východního uskupení ukrajinských sil Serhij Čerevatyj. Rusko pravidelně oznamuje, že se jeho silám podařilo na Ukrajině zničit některý z těchto raketometů, které Ukrajině poskytly USA. Stanice BBC nedávno upozornila, že Moskva už oznámila zničení 35 těchto raketometů, přestože Ukrajina jich dostala pouze 20. Čerevatyj také prohlásil, že Rusko nemá na rozdíl od Ukrajiny možnosti s přesností zasáhnout místa s vysokou koncentrací vojáků.

Mluvčí ruského ministerstva obrany v nedělním prohlášení tvrdil, že v Kramatorsku Rusové zasáhli dva objekty, ubytovnu číslo 28 a číslo 47, kde podle něj přebývali ukrajinští vojáci. Lokalizovat tyto objekty se podle něj podařilo díky nástrojům ruských rozvědek.

Reportéři Reuters, kteří se vydali po ruském oznámení přímo k těmto dvěma ubytovnám, zde ale známky jejich vážnějšího poškození nenalezli. Podle novinářů má ubytovna číslo 47 pouze rozbitá okna, zatímco budova číslo 28 zůstala nedotčená, uvedla agentura. Asi 50 metrů od garáží poblíž ubytoven si novináři všimli "kráteru", který už blíže neupřesnili. Reportéři neobjevili ani žádné známky toho, že by na místě někdo utrpěl újmu na zdraví, a ani toho, že zde ukrajinští vojáci vůbec pobývali.

Novoroční ukrajinský útok na ruské vojáky v Makijivce rozhněval proválečné ruské komentátory i některé ruské poslance, kteří kritizovali, že vojáci byli zřejmě ubytováni poblíž uskladněné munice. Ta pak při útoku explodovala. Moskva nakonec svedla úmrtí ruských vojáků na to, že vojáci hromadně používali mobilní telefony, čímž na sebe upozornili. Moskva přiznala smrt 89 ruských vojáků v Makijivce, Kyjev tvrdí, že ruských obětí byly stovky. Prohlášení jednotlivých stran nelze ve válečných podmínkách bezprostředně nezávisle ověřit.