Dánsko loni po dlouhé době nezaznamenalo ani jednu bankovní loupež. Podle agentury AP je tomu tak patrně i díky tomu, že Dánové dávají přednost bezhotovostním platbám a banky nemusí disponovat penězi ve fyzické podobě. Pro lupiče tak už nejsou atraktivní.

Transakce v hotovosti se v severské zemi staly čímsi zastaralým. Dánové při placení používají stále častěji platební karty nebo mobilní telefony.

Odborový svaz bankovních zaměstnanců uvítal, že bankovní loupeže loni vymizely. „To je zkrátka skvělé. Protože loupeže pokaždé představují naprosto extrémní stres pro dotyčné zaměstnance,“ uvedl mluvčí odborů Steen Lund Olsen.

Bankovní asociace Finance Denmark uvedla, že jen zhruba 20 poboček bank v zemi má peníze v hotovosti. Počet plnohodnotných poboček přitom postupně klesl z 219 v roce 1991 na předloňských 56. Dánská média uvádějí, že výběry hotovosti v Dánsku klesaly v uplynulých šesti letech zhruba o tři čtvrtiny každý rok.

Ještě v roce 2000 se v Dánsku odehrálo 221 bankovních loupeží, uvedla Finance Denmark. V roce 2021 už byla pouze jedna.

Původně lupiči obrátili svou pozornost od kamenných bankovních poboček k bankomatům. Ve vrcholném roce 2016 země evidovala 18 takových útoků. Díky zlepšenému sledování a technické ochraně však i jejich počet mezitím klesl na nulu. Zločinci podle Finance Denmark v posledních letech přešli na okrádání lidí na internetu.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.