Ruské pozemní síly v nadcházejících měsících na Ukrajině zřejmě nedokážou významně postoupit, uvedlo v pondělí britské ministerstvo obrany, které se odvolává na poznatky britské vojenské rozvědky. Ruské vzdušné útoky ale dál zasahují ukrajinské civilní obyvatelstvo, upozorňuje Kyjev.

Soudě podle vystoupení ruského prezidentského mluvčího Dmitrije Peskova z minulého týdne zůstávají ruské cíle na Ukrajině nezměněny a Rusko dál usiluje o rozšíření kontroly nad Luhanskou, Záporožskou a Chersonskou oblastí a především o postup dál do Doněcké oblasti, podotklo britské ministerstvo. „Ruská strategie ale v současnosti zřejmě nedokáže tyto cíle splnit. Je velmi nepravděpodobné, že ruská armáda je schopna vytvořit účinnou útočnou sílu, která by byla s to zmíněné regiony ovládnout,“ tvrdí Londýn.

Ukrajina v září dokázala během rychlé protiofenzivy vytlačit ruské síly z velké části Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny, v listopadu Rusko ztratilo Cherson na jihu. Tvrdé boje se už měsíce svádějí o Bachmut v Doněcké oblasti, fronta se tam ale prakticky nemění.

Ruské síly v pondělí ráno ostřelovaly raketomety Uragan město Girnyk v Doněcké oblasti a zranily při tom osm civilistů na místním tržišti a v jeho okolí, sdělil podle agentury Unian šéf oblastní správy Pavlo Kyrylenko. „Teroristický stát neustále terorizuje civilní ukrajinské obyvatelstvo. Střílí a bude střílet na civilisty do té doby, než ho vyženeme,“ uvedl Kyrylenko a znovu vyzval obyvatele regionu k evakuaci. V neděli zemřeli při útocích ruských sil na Ukrajině dva civilisté a šest dalších utrpělo zranění, informoval na sociálních sítích Kyrylo Tymošenko z ukrajinské prezidentské kanceláře.

Ukrajinci zasáhli základnu Wagnerovy skupiny

Velitelství ukrajinské armády v neděli večer potvrdilo sérii náletů na cíle na územích okupovaných Ruskem. Na Telegramu informovalo o zásahu sedmi kontrolních stanovišť, oblastí s vysokou koncentrací zbraní a vojenské techniky a muničního skladu. Ukrajinské jednotky zasáhly také základnu žoldnéřské Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) skupiny na východě Ukrajiny. Informoval o tom gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj.

Hajdaj oznámil zničení hotelu ve městě Kadijivka, ve kterém podle něj bylo sídlo Wagnerovy skupiny, jejíž žoldnéři bojují na straně Ruska. Rusové podle Hajdaje při útoku utrpěli „značné ztráty“ a „nejméně 50 procent přeživších sil zemře, protože se jim nedostane lékařské pomoci“, cituje šéfa Luhanské oblasti BBC News.

Zásah hotelu potvrdil také starosta města, které je v ruštině označované jako Stachanov. Informovala o tom agentura TASS.

Armáda upozornila také na dění v Ruskem obsazeném Melitopolu na jihu země, kde představitelé dosazené samosprávy nutí ukrajinským obyvatelům ruské pasy. „Ukrajinské hřivny jsou postupně stahovány z oběhu v obchodní síti, obyvatelstvo je nuceno přecházet na ruské rubly,“ uvedla též armáda.

„Okupanti se také snaží finančně motivovat místní obyvatelstvo ke spolupráci, poskytují finanční pomoc osobám v důchodovém věku ve výši 10 tisíc rublů (zhruba 3700 korun) a vyplácejí vyšší platy loajálním místním obyvatelům, kteří souhlasili s prací v institucích tzv. okupačních orgánů,“ uvedla k dění v Melitopolu ukrajinská armáda na Telegramu.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist