Pohonné hmoty na čerpacích stanicích v Maďarsku po úterním zrušení cenového stropu výrazně zdražily. Maďarská ropná společnost MOL doporučila prodávat litr benzinu za 641 forintů (téměř 38 Kč) a litr nafty za 699 forintů (přes 41 Kč). Podle maďarských médií však ve středu byly ceny na některých čerpacích stanicích ještě vyšší. Cenový strop, který vláda zavedla zhruba před rokem, přitom činil 480 forintů (zhruba 28 Kč) za litr benzinu i nafty.

Zrušení cenového stropu vláda oznámila v úterý pozdě večer. Přikročila k němu na návrh společnosti MOL, která již dříve varovala, že situace kolem zásobování pohonnými hmotami v Maďarsku je kritická. Zahraniční podniky po loňském zavedení cenového stropu omezily dodávky paliv do Maďarska, v poslední době situaci podle firmy MOL navíc zkomplikovaly snahy lidí vytvářet si zásoby pohonných hmot. „MOL je na konci svých sil,“ prohlásil v úterý generální ředitel Zsolt Hernádi.

Podle maďarských médií ve středu benzin na některých čerpacích stanicích stál kolem 700 forintů (přes 41 Kč) za litr, a nafta dokonce více než 800 forintů (přes 47 Kč) za litr. Maďarská vláda zavedla strop 480 forintů za litr loni v listopadu. Později cenový strop zrušila pro automobily se zahraniční poznávací značkou a následně jeho platnost omezila na automobily v osobním vlastnictví, zemědělská vozidla a vozy taxislužby.

Zrušení cenového stropu oznámil šéf kanceláře maďarského premiéra Gergely Gulyás, který krok spojil se sankcemi Evropské unie týkajícími se ruské ropy. „Zavedení sankcí způsobilo výrazné problémy se zásobováním Maďarska energetickými surovinami,“ uvedl šéf kabinetu maďarského konzervativního premiéra Viktora Orbána.

Zrušení cenového stropu u pohonných hmot se zřejmě odrazí ve vývoji maďarské inflace. Ta se v říjnu vyšplhala na 21,1 procenta, tedy na nejvyšší úroveň v zemích Visegrádské skupiny (V4), kam patří ještě Česká republika, Slovensko a Polsko.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.