Ruská agrese proti Ukrajině je jedním z důvodů, proč ekonomika řady zemí včetně Česka stagnuje nebo přímo klesá. V případě některých zemí ale důsledky války způsobují hospodářský rozkvět, uvádí americká ekonomická televize CNBC. Jde o Gruzii, Arménii či Turecko, kam odešly stovky tisíc Rusů. A přesunuli tam i své majetky.

Do Gruzie tak letos emigrovalo nejméně 112 tisíc ruských občanů. Víc než polovina z nich dorazila v září poté, co ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil částečnou mobilizaci – z Ruska v reakci na to uprchly nejspíš vysoké stovky tisíc lidí.

To mělo obrovský vliv na gruzínskou ekonomiku a na gruzínskou měnu lari. Ta od začátku roku zpevnila vůči americkému dolaru asi o 15 procent a nyní je na tříletém maximu.

Mezinárodní měnový fond (MMF) očekává, že gruzínská ekonomika letos poroste o 10 procent. Ještě v dubnu přitom na letošní rok předpovídal zvýšení hrubého domácího produktu Gruzie jen o tři procenta. Mezi důvody zlepšení výhledu zařadil prudký růst imigrace a s ní související příliv finančních prostředků do země.

„Zaznamenali jsme dvouciferný růst, což nikdo nečekal,“ řekl CNBC vedoucí oddělení hospodářské a sociální politiky v gruzínském Institutu pro rozvoj svobody informací Michail Kukava.

„Jsou vysoce aktivní. Náhodně vybraných 42 tisíc obyvatel Ruska by nemělo takový dopad na gruzínskou ekonomiku,“ řekl Kukava s odkazem na první vlnu migrantů bezprostředně po ruském únorovém přepadení Ukrajiny. Mnozí z těchto Rusů byli bohatí a vysoce vzdělaní. Druhá vlna migrace vyvolaná Putinovou mobilizací byla podle Kukavy motivována spíše strachem než ekonomickými důvody.

Podle CNBC se ale gruzínští představitelé zároveň obávají, aby příliv Rusů nevedl k navýšení ruského vlivu v Gruzii. Moskva by se například mohla pokusit vměšovat do tamních záležitostí pod záminkou ochrany práv těchto obyvatel.

Turecko podle MMF letos vykáže růst o pět procent, Arménie o 11 procent. I v jejich případě je významným důvodem příliv zahraničních příjmů, kapitálu a pracovních sil.

Rusové na účty v gruzínských bankách podle tamní centrální banky jen v říjnu přesunuli 1,41 miliardy dolarů, tedy přes 33 miliard korun. To je víc než čtyřnásobně víc oproti stejnému období loňského roku.

Gruzie, stejně jako Arménie a Turecko, proti Rusku neuplatňuje sankce. Rusové a jejich peníze se tak mohou přes hranice těchto zemí volně pohybovat.

Turecko podle vládních údajů letos udělilo povolení k pobytu skoro 120 tisícům lidí z Ruska. Na prodeji nemovitostí zahraničním majitelům mají letos Rusové pětinový podíl. Arménská vláda oficiální údaje o migrantech ani nákupu nemovitostí neposkytla.

Jedním z nejviditelnějších dopadů migrace Rusů je jejich vliv na gruzínský trh s bydlením. Podle banky TBC vzrostly ceny nemovitostí v hlavním městě Tbilisi v září meziročně o 20 procent a počet transakcí o 30 procent. Nájmy stouply o 74 procent.

V Gruzii bylo od ledna do listopadu registrováno přes 12 tisíc nových ruských společností, což je více než třináctinásobek celkového počtu společností založených v roce 2021, uvádí statistický úřad.

V příštím roce ale gruzínská vláda i centrální banka očekávají zpomalení ekonomického růstu. Podle MMF ekonomika vykáže růst zhruba o pět procent.

„To naznačuje, že gruzínská vláda nepředpokládá, že by Rusové zůstali,“ uvedl Kukava.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist