Ruské útoky vůči ukrajinské kritické infrastruktuře vyřadily z provozu téměř polovinu energetického systému v zemi, oznámil v pátek ukrajinský premiér Denys Šmyhal. Moskva v posledních týdnech cílí na ukrajinskou energetickou síť, zatím nejrozsáhlejší útok podle Kyjeva provedla tento týden v úterý.

„Rusko pokračuje s útoky na civilní kritickou infrastrukturu na Ukrajině, bojuje proti civilní populaci a v zimě jí odepírá světlo, vodu, teplo a komunikaci. Jenom 15. listopadu Rusko na ukrajinská města vypálilo okolo 100 střel. Vyřadilo tím z provozu téměř polovinu našeho energetického systému,“ řekl podle agentury Unian premiér na setkání s místopředsedou Evropské komise Valdisem Dombrovskisem.

Ukrajina proto od svých evropských partnerů potřebuje další podporu svého energetického sektoru, vybavení i dodatečnou finanční podporu pro nákup plynu, řekl během společného brífinku Šmyhal.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu v noci na pátek uvedl, že kvůli ruským útokům je bez elektřiny zhruba deset milionů Ukrajinců, tedy přibližně čtvrtina populace.

Útoky na ukrajinskou infrastrukturu zintenzivnily v posledních týdnech, Ukrajina se kvůli nim potýká s rozsáhlými výpadky dodávek elektrického proudu. Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov tento týden v rozhovoru s agenturou Interfax uvedl, že cílem útoků na ukrajinskou infrastrukturu je donutit Kyjev k jednáním. Ukrajinské úřady a některé další země označují ruské údery na civilní cíle za terorismus. V úterý 15. listopadu byl po celé Ukrajině vyjma Ruskem obsazeného Krymu vyhlášen letecký poplach a exploze hlásila prakticky celá země včetně západních oblastí. Údery poškodily 15 energetických zařízení.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.