Několik zahraničních novinářů, mezi nimi reportéři britské televize Sky News a americké stanice CNN, přišlo na Ukrajině o akreditaci v souvislosti s reportážemi z osvobozeného Chersonu. Píše o tom internetový portál Ukrajinska pravda s odvoláním na nevládní organizaci Detektor media a ukrajinský generální štáb.

Generální štáb v neděli na svém facebookovém profilu uvedl, že „některým novinářům, kteří porušili pravidla pro působení médií v oblasti bojových operací, bylo zrušeno povolení k práci a jejich novinářské průkazy se považují za neplatné“. Někteří novináři podle něho bez souhlasu příslušných vojenských velitelů a zástupců armády pro média informovali o dění v Chersonu ještě před tím, než ukrajinská armáda město „stabilizovala“. Generální štáb neuvedl, pro jaká média novináři, kteří přišli o akreditaci, pracují.

Organizace Detektor media informovala, že akreditaci ztratilo nejméně šest členů televizních štábů, včetně zástupců Sky News a CNN. Zpravodaj CNN v sobotu informoval z jednoho z chersonských náměstí o tom, jak Ukrajinci oslavují osvobození města. V živém vstupu připomněl, že město se po začátku ruské okupace snažilo klást odpor. Za ním jásající dav s ukrajinskými vlajkami v rukou i kolem ramen zpíval ukrajinskou hymnu a provolával slávu Ukrajině a ukrajinským ozbrojeným silám. „Jsou pryč (Rusové) a toto je den osvobození,“ zakončil reportér CNN Nic Robertson v sobotu svůj vstup z Chersonu.

Detektor media na svých internetových stránkách píše, že kromě CNN a Sky News byli v Chersonu také novináři z ukrajinských mediálních skupin Suspilne a Hromadske.