Šéf ruského Přímořského kraje Oleg Kožemjako se obrátil na vojenskou prokuraturu, aby prověřila informace z účtů ruských válečných blogerů, podle kterých 155. brigáda námořní pěchoty Tichomořské flotily v posledních dnech utrpěla obrovské ztráty v bojích u ukrajinské obce Pavlivka. Kožemjako nevylučuje, že šíření takových zpráv je tah ze strany protivníka, uvádí na svých internetových stránkách deník Kommersant.

"Příslušným orgánům a vojenské prokuratuře jsme poslali výzvu, aby situaci vyjasnily. Není vyloučené, že informace vypustil protivník, ukrajinské tajné služby," napsal Kožemjako na telegramu.

Reaguje tak na informace na ruských telegramových kanálech zabývajících se válkou na Ukrajině, kde se píše o tom, že někteří příslušníci vladivostocké 155. brigády námořní pěchoty se údajně obrátili na Kožemjaka kvůli ztrátám, které jejich útvar utrpěl u Pavlivky (rusky Pavlovky) v ukrajinské Doněcké oblasti. V dopise mu prý napsali, že nemají možnost informace o lidských ztrátách i zničené technice předat vojenským velitelům a chtějí, aby se Kožemjako obrátil na ministerstvo obrany. Na dva ruské generály si stěžovali, že jim na ničem nezáleží, prý se chtějí jen předvést a o vojácích mluví jako o masu.

U Pavlivky, na kterou ruské jednotky zahájily útok v noci z 28. na 29. října, během čtyř dnů údajně zemřelo, bylo zraněných nebo zmizelo 300 příslušníků námořní pěchoty. Podle výzvy adresované Kožemjakovi také přišli o polovinu techniky. Tyto informace nelze nezávisle ověřit.

"Tento příspěvek zveřejňuji proto, že o situaci v Pavlivce se nahoře mluví už několik dní a krev teče a teče," napsal na telegramu válečný zpravodaj ruské státní televizní a rozhlasové společnosti VGTRK Alexandr Sladkov. "V Pavlivce je všechno špatně," píše se na prokremelském telegramovém účtu Wargonzo.

Podle běloruského opozičního portálu Naša niva byl útok na Pavlivku jedinou ruskou významnou ofenzivní operací za poslední měsíc.

Ukrajina se na východě brání

Ozbrojené síly Ukrajiny na jihu země za poslední den zneškodnily velitelské stanoviště bezpilotních letounů, tři jednotky obrněných vozidel a tři muniční sklady okupantů v okolí měst Beryslav a Cherson. V pondělí ráno to oznámilo Jižní velitelství ukrajinské armády. Ukrajina už od února čelí ruské invazi.

Ostřelování s jednou obětí na životě v pondělí ráno ohlásil šéf sumské oblastní správy Dmytro Žyvyckyj. Na sumskou oblast na východě Ukrajiny dopadlo na 200 různých střel, včetně náloží shozených z bezpilotních letounů nebo palby z granátometů. V oblasti je několik poškozených hospodářských i obytných budov, zemřela jedna žena, napsal Žyvyckyj.

Starosta východoukrajinského Doněcku, který od roku 2014 ovládají proruští separatisté, na sociální síti Telegram informoval o požáru areálu správy železnic. Budovu zasáhla střela, propadl se strop ve třetím patře, napsal Alexej Kulemzin a zveřejnil několik fotografií.

Ukrajina se kromě toho brání pokračující ruské pozemní ofenzivě. Ukrajinské síly odrážely od sobotního do nedělního rána útoky v Charkovské, Luhanské, Doněcké a Záporožské oblasti, sdělil ve svém pravidelném hlášení generální štáb ukrajinské armády.

Zelenskyj v neděli večer prohlásil, že Rusko má na východě Ukrajiny velké ztráty a chystá se na další útoky na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. „Velmi urputné ruské útoky v Doněcké oblasti pokračují. Nepřítel tam zaznamenává citelné ztráty,“ uvedl Zelenskyj v pravidelném večerním videoproslovu. Rusko podle něj soustředí síly a prostředky na možné opakování masivních útoků na ukrajinskou infrastrukturu, zejména energetickou.

Britské ministerstvo obrany v neděli upozornilo, že Rusko od začátku invaze na Ukrajinu vyměnilo už řadu vysoce postavených armádních velitelů. Nedávno vystřídal v čele ruského Centrálního vojenského okruhu Alexandra Lapina Alexandr Liňkov, dříve byli vyměněni i velitelé východního, jižního a západního okruhu. „Z části jde pravděpodobně o pokus ochránit před obviňováním vysoce postavené vedení doma v Rusku,“ uvedlo britské ministerstvo.

Americký institut pro studium války upozornil na článek ruského investigativního portálu The Insider, podle něhož na Ukrajině zemřelo už 500 vojáků bojujících v řadách Wagnerovy skupiny. Portál připomněl, že skupina do bojů na Ukrajině najímá ruské trestance. Počet padlých žoldnéřů skupiny při započítání vězňů se odhaduje na 800 až 1000, napsal portál.

Írán už zřejmě Rusko požádal, aby mu výměnou za dodávky zbraní pomohlo s rozvojem jeho jaderného programu, uvedli také analytici z ISW. Teherán totiž v sobotu přiznal, že dodal Moskvě bezpilotní letouny. Ruské síly je používají k intenzivním útokům na ukrajinskou energetickou infrastrukturu.

Ve čtvrtek pravděpodobně dorazilo do Moskvy letadlo s další zásilkou íránských dronů, uvedl deník Bild v aplikaci Telegram. Nákladní letadlo Il-76 podle něj ráno odstartovalo z Teheránu a kolem poledne místního času přistálo na moskevském letišti Vnukovo.

Na Twitteru Zelenskyj sdělil, že hovořil s předsedkyní Evropské komise (EK) Ursulou von der Leyenovou o „makrofinanční pomoci“ Ukrajině a dalších sankcích proti Íránu. Zmínil se také o důležitosti pokračování obilné dohody pro světovou potravinovou bezpečnost.