Saúdská Arábie poskytla Spojeným státům tajné informace o bezprostředně hrozícím íránském útoku na Saúdskoarabské království. Informovala o tom s odvoláním na nejmenované americké představitele agentura AP. Rijád informaci nekomentoval, žádný americký zastupitelský úřad v regionu nevydal doporučení nebo varování pro americké občany.

Íránská diplomacie podle agentury Reuters odmítla, že by Írán představoval pro Saúdskou Arábii hrozbu.

AP připomenula, že administrativa amerického prezidenta Joea Bidena kritizovala Írán za potírání protestů a za poskytování dronů Rusku pro boje na Ukrajině.

„Znepokojuje nás ta hrozba a se Saúdskými Araby jsme v kontaktu prostřednictvím armády a zpravodajských kanálů. Nebudeme váhat a budeme jednat na obranu svých zájmů a svých přátel v regionu,“ uvedla k tomu americká bezpečnostní rada.

Jeden ze zdrojů AP sdělil, že je hrozba útoku reálná a týká se nejbližší doby, možná 48 hodin. O tom, že se Saúdská Arábie podělila o informace, které získaly její tajné služby, informoval také list The Wall Street Journal.

Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Náser Kanaání uvedl, že zprávy v západních médiích o tom, že Írán představuje pro Saúdskou Arábii hrozbu, jsou nepodložená obvinění.

Írán viní Saúdskou Arábii a další země včetně USA z podněcování protestů v Íránu. Duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí ve středu řekl, že USA manipulují s veřejným míněním v Íránu podporou protestních akcí. „Zprávy tajných služeb svědčí o tom, že nepřítel vypracoval plán pro Teherán a další velká i menší města,“ řekl Chameneí, který podle íránské televize narážel na roli USA v nepokojích. „Jejich cílem je zajistit si, aby je íránský národ následoval a aby se názorově shodoval s britskými a americkými představiteli,“ sdělil Chameneí.

K protestům, které začaly po smrti mladé Íránky v policejní vazbě, se připojují města v celém Íránu a také školáci. Tito mladí lidé podle Chameneího chodí na demonstrace, aniž vědí, oč jde. „Důležití jsou pouze hlavní organizátoři (těch incidentů), kteří pracují v pozadí,“ řekl ájatolláh.