Americký prezident Joe Biden hodlá ve spolupráci s Kongresem přehodnotit vztahy se Saúdskou Arábií. Jde o reakci na nedávné rozhodnutí Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích spojenců v OPEC+ snížit produkci ropy o dva miliony barelů denně. Podle stanice CNN to dnes oznámil bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby.

"Prezident je přesvědčený, že je na čase, aby saúdsko-americké vztahy sloužily americkým národním zájmům," řekl dnes Kirby.

Saúdská Arábie je jedním ze zakládajících členů OPEC a na jejím území se těží kolem deseti milionů barelů ropy denně, což jí v organizaci dává silný mandát.

Rozhodnutí snížit produkci ropy, které přijali ministři členských zemí OPEC+, skupiny 11 partnerských zemí OPEC, de facto anulovalo červencové zvýšení produkce po návštěvě Bidena u saúdského korunního prince Muhammada bin Salmána.

Washington se snažil kartel OPEC přimět k tomu, aby o snížení těžby neusiloval, protože k němu podle ekonomických statistik není důvod. OPEC tvrdí, že mu nejde o zvýšení ceny ropy, má ale podle svých představitelů zájem na cenové stabilitě.

Spojené státy jsou vojenským partnerem Saúdské Arábie, které dodávají zbraně a mají na jejím území rozmístěné jednotky. Vojenské partnerství přežilo i diplomatické spory způsobené porušováním lidských práv, na které v Saúdské Arábii poukazují organizace na ochranu lidských práv, ale především vraždou novináře Džamála Chášukdžího v roce 2018, kterou podle informací americké rozvědky posvětil sám korunní princ.

Ceny ropy a potažmo paliv jsou pro Bidena důležitým tématem i kvůli blížícím se americkým volbám 8. listopadu, uvádí Reuters. Bílý dům neuvedl, jakým způsobem hodlá vztahy se Saúdskou Arábií přehodnotit.