Nejméně 19 mrtvých a 105 raněných si vyžádaly pondělní ruské útoky na ukrajinská města, hlásí ukrajinská média s odvoláním na záchranáře. V noci na úterý či v úterý ráno se opět staly terčem nových ruských útoků Záporoží, Oděsa a tepelná elektrárna ve Vinnycké oblasti, cílem palby raketometů a těžkých děl se stala Dněpropetrovská oblast. V Záporoží ruské rakety zabily jednoho člověka, píše agentura Ukrinform s odvoláním na oblastní správu. Nad Kyjevskou oblastí ukrajinská protivzdušná obrana sestřelila dvě ruské střely, letecký poplach trvá, hlásí ukrajinská média s odvoláním na šéfa oblasti Oleksije Kulebu.

„Podle předběžných údajů zahynulo 19 lidí a dalších 105 utrpělo zranění,“ uvedli v úterý záchranáři k pondělním rozsáhlým ruským útokům. Bez elektřiny zůstává 301 obcí v pěti z 24 oblastí země. Předchozí bilance pondělních útoků čítala podle ministra vnitra 14 mrtvých a 97 raněných, uvedl list Ukrajinska pravda.

Záporoží v úterý ruské síly ostřelovaly 12 raketami S-300, hlásí oblastní vojenská správa. Tyto rakety jsou určeny k protivzdušné obraně, ale Rusové je v poslední době čím dál častěji používají i proti pozemním cílům. „Nepřítel pokračuje v terorizování civilních obyvatel Záporoží. Raketový útok sestával z 12 raket S-300, které zasáhly veřejné objekty,“ uvedly úřady. Dvě rakety zasáhly prodejnu automobilů, kde jeden člověk přišel o život, vzniklý požár hasiči zlikvidovali. „Z nějakého důvodu se jedním z jejich cílů stal autosalon Škoda,“ komentoval útok na Twitteru náměstek ukrajinského ministra zahraničí a bývalý ukrajinský velvyslanec v ČR Jevhen Perebyjnis. Zásah v Záporoží utrpěla i škola a ošetřovna.

Náměstkyně ministra zahraničí Emine Džaparovová dříve uvedla, že Rusko v noci na dnešek vypálilo na Záporoží nejméně patnáct raket, jejichž cílem bylo „vzdělávací zařízení, zdravotnické zařízení a obytné budovy“.

Rusko v pondělí podniklo jedny z nejrozsáhlejších vzdušných úderů na Ukrajinu od začátku invaze letos v únoru. Podle prezidenta Vladimira Putina šlo o odpověď na ukrajinský „teroristický útok“ na strategický Kerčský most spojující nelegálně anektovaný poloostrov Krym s Ruskem.

Moskva na konci září prohlásila okupovanou část Záporožské oblasti za ruskou, stejně jako i některá další ukrajinská území, která při invazi na Ukrajinu ovládla. Samo město Záporoží, které mělo před válkou přibližně 700 tisíc obyvatel, ale zůstává pod kontrolou Kyjeva. Ruskou anexi čtyř ukrajinských oblastí a Krymu Kyjev i Západ odmítají.

Rusko v úterý zaútočilo za pomoci dvojice íránských dronů Šáhid-136 na Ladyžskou tepelnou elektrárnu ve Vinnycké oblasti, uvedl šéf tamní oblastní správy Serhij Borzov podle agentury Interfax-Ukrajina. Podrobnosti o způsobených škodách neuvedl, vyzval ale občany, aby respektovali varování před nálety.

Během noci na úterý ruská vojska z raketometů Grad, Uragan a Tornado-C a z těžkých děl ostřelovala Dněpropetrovskou oblast, uvádí ruská redakce BBC s odvoláním na šéfa oblastní správy. Podle předběžných údajů si palba nevyžádala oběti a raněné. V Nikopolu ostřelování poškodilo obchod a benzinovou stanici, v dalších okresech byly poničeny obytné domy, rozvody plynu a elektřiny, ale třeba také tělocvična.