Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek vyzval k nápravě chyb, které se staly během mobilizace. Na poradě s představiteli ruské Bezpečnostní rady uvedl, že je nutné zaměřit se na případy, kdy úřady nesprávně povolaly do zbraně například chronicky nemocné nebo muže, kteří přesáhli branný věk. Informovala o tom agentura Interfax.

„Pokud došlo k chybě, je nutné ji napravit a zajistit návrat domů těch, kdo byli povoláni bez řádného odůvodnění," sdělil Putin, který minulý týden ve středu ohlásil částečnou mobilizaci. Podle ministra obrany Sergeje Šojgua chce Rusko do zbraně povolat 300.000 rezervistů. Některá nezávislá ruská média mezitím napsala, že se Moskva snaží zmobilizovat přes milion lidí.

Putin ve čtvrtek také zopakoval, že mobilizace se vztahuje především na lidi, kteří jsou uvedeni jako záložníci a mají požadovanou zkušenost z armády. Sdělil, že mobilizovaní musejí projít výcvikem.

Ruské ministerstvo obrany kromě toho podle agentury Interfax uvedlo, že jednotky tvořené mobilizovanými a dobrovolníky budou po přípravě plnit úkoly zaměřené na obranu ukrajinských území, které jsou pod kontrolou ruských sil.

Lyman téměř v obklíčení

Situace v Lymanu na východě Ukrajiny je těžká, ale ruská vojska zatím odrážejí ukrajinské útoky, uvedl ve čtvrtek představitel proruských separatistů z neuznávané Doněcké lidové republiky (DNR) v ruské televizi. Podle neověřených zpráv na sociálních sítích ukrajinské jednotky pokračují v rozšiřování svého předpolí v okolí Lymanu, který se zřejmě chystají úplně obklíčit. Úspěšné pokračování útočné operace hlásí Centrum strategické komunikace ukrajinské vlády, podle kterého ukrajinská vojska pokračují v osvobozování okupovaného území na východě země a už berou do zajetí i nově zmobilizované ruské vojáky, napsala agentura Unian.

„Situace v Lymanu je nadále dost napjatá a těžká. Ukrajinské jednotky pravidelně podnikají pokusy o útok. Nejde o ojedinělé pokusy. Samozřejmě chápeme, že tyto pokusy budou pokračovat, ale v tuto chvíli se je daří odrážet,“ prohlásil Alexej Nikonorov, kterého ruská agentura TASS označila za kancléře hlavy DNR.

Ukrajinské jednotky již město Lyman v Doněcké oblasti, které se snaží osvobodit od ruských sil, téměř obklíčily. Vyplývá to z nové mapy, kterou zveřejnil americký Institut pro studium války (ISW). Zásobování Lymanu okupovaného ruskou armádou může procházet pouze úzkým koridorem přes obec Torske, která je již pod palbou ukrajinských sil, uvádí podle ruskojazyčné verze BBC institut.

Ruští vojenští blogeři podle ISW předpovídají ruským silám v Lymanu bezprostřední porážku, protože ukrajinské jednotky jsou blízko k obklíčení města. Ozbrojené síly Ukrajiny bojují na předměstí Torskeho, které leží pouhých 12 kilometrů na východ od Lymanu.

Pád lymanské „kapsy“ bude mít pravděpodobně velmi vážné důsledky pro ruské síly na severu Doněcké oblasti a na západě Luhanské oblasti, domnívají se američtí experti. Může umožnit ozbrojeným silám Ukrajiny začít ohrožovat ruské pozice na západní hranici Luhanské oblasti a v oblasti Severodoněcku a Lysyčansku.

Ukrajinské ozbrojené síly se nezastavily při osvobozování Charkovské oblasti a pokračují v úspěšných útočných operacích východně od řeky Oskol a obkličují ruské uskupení u Lymanu na severu Doněcké oblasti. Ukrajinská armáda začala také osvobozovat Luhanskou oblast. V Chersonské oblasti na jihu země ukrajinská vojska kontrolují přepravu přes řeku Dněpr. První z čerstvě zmobilizovaných Rusů se už ocitli v ukrajinském zajetí. „Ruské velení vrhlo na frontu nevycvičené a nebojeschopné zmobilizované vojáky,“ napsal Unian s odvoláním na vládní Centrum strategické komunikace a informační bezpečnosti.