V blízkosti úniků plynovodů Nord Stream se v pondělí a v úterý pohybovaly ruské lodě a minulý týden v oblasti operovaly ruské ponorky. Tvrdí to s odkazem na informace od západních výzvědných služeb server CNN. Přítomnost ruského námořnictva ještě neznamená, že jeho lodě skutečně způsobily netěsnosti v potrubí Nord Stream, o nichž Dánové a Švédové informují od pondělí. Ruské námořnictvo je v Baltském moři aktivní běžně.

Poškození se týká plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2, z nichž nyní uniká plyn. Podle USA i evropských politiků stojí za poškozením plynovodů zřejmě úmyslné útoky. Zatím ovšem není jasné, co přesně poškození způsobilo. Odborníci z Uppsalské univerzity ve Švédsku uvedli, že otřesy o síle srovnatelné se 100 kilogramy dynamitu měly centrum ve vodě, nikoli v zemi. „Jsme si jistí, že šlo o výbuchy, a ne o zemětřesení nebo sesuv,“ řekl podle Reuters nejmenovaný švédský seismolog.

Západní vlády spekulují, že jediný, kdo má skutečnou motivaci a zároveň schopnosti takovou sabotáž provést, je Rusko. Majoritním vlastníkem obou plynovodů je ruská státní společnost Gazprom, šlo by tak v podstatě o sabotáž vlastního potrubí. Podle analytiků by ale mohlo jít o signál ze strany Ruska, že je připravené v případě vyhrocení konfliktu zasáhnout i další infrastrukturu, která propojuje Skandinávii nebo Velkou Británii se zbytkem Evropy.

Ceny plynu na burzách proto reagovaly prudkým růstem, kdy klíčový termínový kontrakt na plyn s dodáním v říjnu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku zdražil oproti pondělí o téměř 20 procent a obchoduje se za 208 eur (zhruba 5100 korun) za megawatthodinu (MWh). Cena kontraktu je tak několikanásobně vyšší než před rokem, kdy se pohybovala v blízkosti 40 eur za MWh.

Rusko takové spekulace rezolutně odmítlo a naopak má podezření, že za útokem na trubky vedoucí z Ruska do Německa stojí Spojené státy americké. Proto také požádalo o svolání schůzky Rady bezpečnosti OSN. Podle zdrojů CNN je ale i tento ruský krok podezřelý, neboť Rusko málokdy reaguje tak rychle. Současné svižné konání Kremlu proto nahrává spekulaci, že se jedná o naplánovaný proces.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová uvedla, že k únikům došlo ve výlučné ekonomické zóně Dánska a Švédska, které prý podle ní spadají pod kontrolu amerických zpravodajských služeb. "Pokud jde o to, co se stalo... šíří se zprávy, že šlo o údajně neutrální vody. Jde ale o výlučné ekonomické zóny Dánska a Švédska, země velmi navázané na NATO, které jsou plné amerických zbraní a ty jsou plně pod kontrolou amerických tajných služeb," řekla Zacharovová v pořadu známého prokremelského moderátora Vladimira Solovjova.

 

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.