Ruská policie zatkla při sobotních místy brutálních zákrocích proti demonstrantům odmítajícím mobilizaci dalších více než 700 lidí. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na web OVD-Info, který monitoruje policejní zásahy. Protesty svolala stejně jako v předchozích dnech lidskoprávní organizace Vesna. Kritika mobilizace zaznívá ale také z oficiálních a prokremelských míst.

Částečnou mobilizaci vyhlásil ve středu ruský prezident Vladimir Putin, dotknout by se měla oficiálně zhruba 300 000 mužů s předchozími vojenskými zkušenostmi. Ukrajinští a západní pozorovatelé krok vykládají jako nepřímé přiznání neúspěchu od února trvající ruské války na Ukrajině.

Zhruba polovina zatčených se v deštivém počasí účastnila demonstrace v Moskvě. „Nejsme potrava pro děla!“ křičela podle AFP mladá demonstrantka v Moskvě, když ji policisté odváděli pryč. Z druhého největšího města Petrohradu se na sociálních sítích objevila videa, na nichž muži v uniformách a helmách bijí obuškem demonstranty.

K dnešnímu večeru bylo ve 32 městech po celém Rusku zatčeno celkem 710 osob. Web OVD-Info s odvoláním na očité svědky dále uvedl, že příslušníci bezpečnostních složek proti demonstrantům používali i elektrické paralyzéry.

Při početně větších demonstracích v den vyhlášení mobilizace bylo podle serveru zadrženo přes 1300 lidí. Někteří ze zadržených mužů na policejním oddělení rovnou dostali předvolání, z kterého pro ně plyne povinnost dostavit se na vojenskou správu. Bez zatčených se naopak obešla provládní demonstrace v Moskvě a Petrohradu, kde se v pátek sešly stovky lidí na podporu invaze a anexe Ruskem kontrolovaných území na Ukrajině.

Kritika přístupu armády k mobilizaci podle agentury DPA sílí i z oficiálních míst. Šéf Rady pro rozvoj občanské společnosti a lidská práva (SPČ), poradního orgánu ruské prezidentské kanceláře, Valerij Fadějev, vyzval ministra obrany Sergeje Šojgua, aby ukončil „obuškový systém“ mnoha odvodních komisí v zemi. Řekl, že povolávací rozkazy dostávali i muži bez bojových zkušeností.

Ruská propagandistka a šéfredaktorka státního zpravodajského kanálu RT Margarita Simoňjanová dnes vyjádřila rozhořčení nad tím, že povolávací rozkazy jsou posílány nesprávným mužům. „Rozčilují lidi, jakoby naschvál, jakoby ze zlomyslnosti. Jako by je poslal Kyjev,“ uvedla na adresu odvodových komisařů.

Tisíce lidí stále utíkají ze země, aby se vyhnuly mobilizaci. Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov utečence označil za „líné povaleče“, „budižkničemy“ a „zbabělce“, kteří by měli v klidu odejít, protože by mohli armádě jedině uškodit. Zároveň uvedl, že Rusko má ve skutečnosti dostatek zdrojů i mobilizovaných bez záložníků.

Předsedkyně horní komory ruského parlamentu Valentina Matvijenková uvedla, že si je vědoma zpráv o povolávání mužů, kteří by neměli být způsobilí k odvodu. "Takové excesy jsou naprosto nepřijatelné. A považuji za naprosto správné, že ve společnosti vyvolávají ostrou reakci," uvedla politička na platformě Telegram, kde zároveň vyzvala oblastní gubernátory, aby zajistili, že částečná mobilizace bude v "plném souladu s nastíněnými kritérii".

"Pokud se stane chyba, je nezbytné ji napravit," napsal na telegramu předseda dolní komory ruského parlamentu Vjačeslav Volodin. Zároveň přislíbil, že úřady budou na odvolání lidí reagovat.

Šojgu už dříve uvedl, že mobilizace se týká 300.000 lidí. Některá nezávislá ruská média mezitím napsala, že se Moskva snaží povolat do zbraně přes milion lidí. Kreml tuto informaci popřel, připomíná Reuters. Ruské bezpečnostní složky podle ochránců lidských práv zatkly už přes 2000 lidí, kteří proti mobilizaci tento týden protestovali.

Mobilizací se zabývají ve svých nejnovějších zprávách o vývoji ruské invaze na Ukrajinu rovněž britské ministerstvo obrany, americký Institut pro studium války (ISW) a ukrajinský generální štáb. Ten ve své svodce píše, že se ruské velení na okupovaných ukrajinských územích snaží omezit práva ruský vojáků, kteří podepsali krátkodobé smlouvy.

"V jednotkách okupantů v Záporožské oblasti bylo oznámeno..., že doba pobytu v bojové zóně od nynějška závisí na rozhodnutí velení," píše ukrajinský štáb. Částečná mobilizace podle něj vedla ke zpoždění dovolených a výplat, což zhoršilo morálku u vojáků.

Britské ministerstvo obrany si všímá výzvy ruského poslance Alexandra Chinštejna k rozšíření mobilizace na ruskou Národní gardu, zvanou Rosgvardija. Její jednotky podle Londýna sehrály důležitou roli v bojovém i týlovém zabezpečení invazních sil na Ukrajině a nyní figurují v hlasování, které proruské úřady na okupovaných ukrajinských územích nazývají referendy o připojení k Rusku. Kyjev a Západ tyto plebiscity neuznávají.

"Tyto síly jsou určeny k využití v domácích bezpečnostních rolích a zajištění kontinuity Putinova režimu. Na intenzivní boje, které na Ukrajině zažily, byly obzvláště špatně připraveny," domnívá se britské ministerstvo obrany. "S požadavkem potlačit rostoucí domácí disent v Rusku a také operační úkoly na Ukrajině je Rosgvardia velmi pravděpodobně pod zvláštním tlakem," dodalo ministerstvo. Podle něho je možné, že úřady mobilizaci využijí k i posílení Rosgvardije.

ISW se zabývá skandály kolem zpráv o mobilizaci ruských občanů, kteří nejsou způsobilí vojenské služby. Analytici institutu vidí možnou příčinu problému v tom, že úřady pověřené povoláním lidí do vojenské služby se snaží zajistit spíše početní stavy než bojovou kvalitu personálu.

"Místní vojenští komisaři plní mobilizační rozkazy způsobem, který naznačuje možný rozpor mezi pokyny ruského ministra obrany Sergeje Šojgua pro částečnou mobilizaci a požadavky ruského prezidenta Vladimira Putina na spěch," píše ISW. Zprávy o chaotické distribuci předvolání na vojenskou správu podle něj naznačují, že úředníci cítí značný tlak na co nejrychlejší provedení mobilizace.

Ruský prezident v neděli odvolal náměstka ministra obrany odpovědného za vybavení a zásobování armády Dmitrije Bulgakova. Stalo se tak na pozadí pokračující ruské mobilizace i problémů se zásobováním ruských vojsk válčících na Ukrajině.