V ukrajinském Izjumu se po jeho osvobození ukrajinskými silami a odchodu ruských jednotek našlo provizorní pohřebiště se 440 hroby. Stanici Sky News to řekl náčelník policejního vyšetřovacího oddělení pro Charkovskou oblast Serhij Bolvinov. Fotografie a záběry dřevěných křížů v lese zveřejnila stanice Nastojaščeje vremja, které o nálezu hřbitova řekl zmocněnec pro pohřešované osoby Oleh Kotenko. Obdobné zprávy o nálezech narychlo vytvořených pohřebišť s těly civilistů nebo masových hrobech přicházely z Ukrajiny také v dubnu po stažení ruských vojsk z Kyjevské oblasti, z měst jako Buča nebo Irpiň.
Všechna těla z pohřebiště v Izjumu podle policejního náčelníka úřady plánují vyzdvihnout a podrobit je forenznímu vyšetřování. Některá z nich se podle něj zatím nepodařilo identifikovat.
"Je to pro mě opravdu šokující a hrůzné. Je to zločin proti lidskosti. V civilizovaném světě v roce 2022 by to tak nemělo být," okomentoval nález Bolvinov.
"Víme, že někteří (lidé) byli zabiti, další zemřeli kvůli dělostřelecké palbě, kvůli takzvaným zraněním při výbuchu miny. Další kvůli náletům," odpověděl Bolvinov na otázku, jak pohřbení lidé zemřeli. Doplnil, že přesnou příčinu smrti ale vyjeví až vyšetřování.
Na některých hrobech jsou příjmení, na některých jsou jen čísla, řekl stanici Nastojaščeje vremja zmocněnec pro pohřešované osoby Kotenko. Na dalších jsou i věnce nebo datum úmrtí.
"Když bylo ostřelování města, lidé umírali přímo na ulicích. Pohřební služby nevěděly, co je to za lidi, ale přijímaly je a pochovávaly na tomhle hřbitově," řekl Kotenko. Zmocněnec doplnil, že ruské okupační síly už dříve zveřejnily videozáznam pohřebiště. "Bylo nám jasné, že se to místo musíme pokusit po osvobození území najít," vysvětlil Kotenko. Většina pochovaných lidí podle něj zemřela při dělostřeleckých útocích.
Izjum v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny dobyla zpět ukrajinská armáda minulý týden při své protiofenzivě. Pod kontrolou ruských sil bylo toto strategické město od března. Ve středu osvobozený Izjum navštívil prezident Volodymyr Zelenskyj a zúčastnil se tam vztyčování ukrajinské vlajky.
Kam až mohou Ukrajinci dojít? A použije Putin jaderné zbraně? Hlavní otázky, které vyvolává ruský debakl
Rusové ostřelují Charkov
Rusko v noci na čtvrtek raketami ostřelovalo Charkov na severovýchodě Ukrajiny, uvedly tamní úřady. Ukrajinské síly v oblasti minulý týden zahájily protiútok a podle ukrajinského ministerstva obrany od té doby osvobodily 8500 kilometrů čtverečních území a 388 obcí.
Ruští vojáci v Charkově podle starosty Ihora Terechova zasáhli Kyjevskou čtvrť, která leží na východ od centra. Rakety na město dopadly krátce po půlnoci, podle Terechova nejsou hlášeni žádní mrtví, zranění ani škody.
"Rusové zaútočili na Charkov. Jsme v krytech. Všechny služby fungují," napsala podle ruskojazyčného serveru BBC na sociální sítě Natalja Popovová, poradkyně charkovské oblastní rady.
Náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová ve středu večer informovala, že ukrajinské síly v Charkovské oblasti od zahájení protiofenzivy osvobodily 8500 kilometrů čtverečních svého území. Separatisté ze samozvané Luhanské lidové republiky (LNR) dříve uvedli, že ukrajinské síly frontovou linii posunuly v některých místech až na 10 kilometrů k hranicím jimi nárokovaného území Luhanské oblasti, která s Charkovskou sousedí.
"Máme 2500 kilometrů frontové linie, z nich je 1300 kilometrů aktivních bojových operací. Vedeme obrannou operaci, v rámci které provádíme i útočné kroky," uvedla Maljarová podle agentury Unian. Ukrajina podle ní musí i přes "úspěch, na který dlouho čekala" stále bojovat. Upozornila také, že osvobozené území potřebuje dál zabezpečit a stabilizovat.
Ofenziva pokračuje
Ukrajinské síly pokračují v upevňování nedávných územních zisků v Charkovské oblasti a patrně vedou další ofenzivní boje s cílem postoupit dále na východ země. Ve své pravidelné analýze válečné situace na Ukrajině to uvádí americký Institut pro studium války (ISW).
Podle ISW ukrajinské síly u města Borova přebrodily řeku Oskil a ohrožují ruské pozice na jejím levém břehu. Institut se při tom odvolává na informace proruských válečných zpravodajů a blogerů, podle nichž zmíněná řeka ve východní části Charkovské oblasti měla tvořit novou frontovou linii.
„Ruské jednotky pravděpodobně nebudou dostatečně silné, aby zabránily dalšímu ukrajinskému postupu podél celé řeky Oskil, protože se nezdá, že by jim přicházely posily,“ hodnotí americký think-tank. „Ukrajinské jednotky budou patrně schopny využít této slabiny k obnovení protiofenzivy přes řeku Oskil, pokud se k ní rozhodnou,“ dodává.
Ukrajinská armáda dále zřejmě podniká protiútoky v severní části Doněcké oblasti a snaží se využít dobytí města Svjatohirsk k postupu dále na východ směrem na Lyman. Podle ruských zdrojů byl však tento útok zastaven. Bojuje se také u obce Bilhorivka v Luhanské oblasti, z níž chtějí Ukrajinci proniknout do oblasti souměstí Severodoněcku a Lysyčansku.
ISW dříve uvedl, že Kyjev úspěšnou ofenzivou v Charkovské oblasti dosáhl bodu obratu ve válce. Americký prezident Joe Biden k tomu v noci na středu řekl, že toto tvrzení je těžké potvrdit. „Je zřejmé, že Ukrajinci dosáhli významného pokroku. Myslím však, že to bude ještě na dlouho,“ řekl s tím, že Spojené státy v „nadcházejících dnech“ nejspíše ohlásí další balíček vojenské pomoci Ukrajině.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist