Vojenští experti nevychází z úžasu nad rychlostí, s jakou ukrajinská armáda postupuje na východě země. „Pokud se tohle Ukrajincům povede, vejde to do dějin válečných operací,“ napsal například Gustav Gressel z výzkumného institutu European Council on Foreign Relations. Má na mysli ukrajinskou ofenzivu v Charkovské oblasti. Rusové zde už museli ustoupit o desítky kilometrů. Přesné informace není možné získat, ale je pravděpodobné, že zhruba 10 tisíc ruských vojáků je bezprostředně ohroženo obklíčením.

Ukrajinskému velení se podle všeho podařilo vyvolat u protivníka přesvědčení, že chystaný útok povede na přístavní město Cherson na jihu země. Moskva tam proto přemístila část svých elitních jednotek. Jenže ukrajinská armáda místo toho zaútočila na východě. Rusko se zatím nezmohlo na žádnou reakci a jeho jednotky ustupují, podle dostupných zpráv často neorganizovaně a v panice.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.