Řecko se Turecku nevyrovná politicky, ekonomicky ani vojensky, prohlásil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Zopakoval rovněž svou výhrůžku z víkendu stran ostrovů v Egejském moři, že Turecko může "přijít náhle, klidně v noci". Erdoganovu agresivní rétoriku označilo za škodlivou i české ministerstvo zahraničí a vážné obavy vyjádřil úřad šéfa diplomacie EU. Informují o tom dnes turecká a řecká média.

"Řecko si musí promyslet, jaké vztahy s Tureckem chce. Jak říkám, jedné noci můžeme přijít," citoval Erdogana dnes řecký deník Kathimerini. Turecký prezident to řekl novinářům před třídenní cestou na Balkán, během níž od úterý navštíví Bosnu a Hercegovinu, Srbsko a Chorvatsko a na níž ho doprovází podnikatelská delegace. Jejím tématem mají být mimo jiné v Srbsku nové kontrakty v energetice, napsal provládní turecký deník Daily Sabah.

V pondělí po zasedání vlády v Ankaře Erdogan v televizi řekl, že Řecko se Turecku nevyrovná politicky, ekonomicky ani vojensky. Týž den také turecký ministr vnitra Süleyman Soylu prohlásil, že uprchlický tábor u Atén je základnou pro teroristy, které pak Řecko posílá do Turecka provádět útoky. Atény to označily za lži a další provokaci ze strany Ankary.

Dlouhodobě napjaté řecko-turecké vztahy mezi těmito dvěma historickými rivaly a zároveň spojenci v NATO o víkendu opět zostřil svou rétorikou turecký prezident, když prohlásil, že Řecko zaplatí vysokou cenu, pokud bude nadále svými letadly narušovat turecký vzdušný prostor v Egejském moři. Dnes napsal řecký deník Kathimerini, že v pondělí turecké drony narušily řecký prostor, když přeletěly nad ostrovem Kinaros.

Některé řecké ostrovy v Egejském moři jsou velmi blízko Turecka a obě země se dlouhodobě vzájemně obviňují z narušování prostoru a porušování mezinárodního práva. Vztahy Řecka a Turecka v posledních letech kalí také migrace z Turecka do Řecka a průzkum těžby ve východním Středomoří, mimo jiné v oblasti Kypru, rozděleného na řeckou a tureckou část.

Sobotní Erdoganovy výroky kritizovalo v neděli i české ministerstvo zahraničí (MZV). "Jedním z cílů českého předsednictví v EU je posilování dialogu mezi EU a Tureckem. Neakceptovatelné výhrůžky jednomu z členů EU, jako ty adresované Řecku v nedávných veřejných vystoupeních prezidenta Erdogana, jsou v tomto směru velmi škodlivé," napsalo MZV na twitteru.

Mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella vyjádřil "vážné obavy" v souvislosti s Erdoganovými nejnovější výroky. "Výhrůžky a agresivní rétorika jsou nepřijatelné a je třeba je zastavit," dodal mluvčí a vyzval, aby se řecko-turecké spory urovnaly mírovou cestou a při plném respektování mezinárodního práva.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist