Ukrajinský generální štáb tvrdí, že ruský prezident Vladimir Putin nařídil ruským vojskům, aby do 15. září dosáhly administrativních hranic Doněcké oblasti na východě Ukrajiny, tedy dobyly zbývající část Donbasu. O Putinově rozkazu hovořil podle tisku zástupce náčelníka hlavní operační správy ukrajinského generálního štábu Oleksij Hromov.
Podle generálního štábu se ruská armáda v Doněcké oblasti soustředí na útočné operace v oblasti Bachmutu a Avdijivky. Ve směru na Kramatorsk ostřelovala cíle z minometů, tanků i letadel. Snaží se v oblasti udržovat jednotky ukrajinské armády a zabránit tomu, aby se přesunuly jinam. Šéf Doněcké oblasti Pavlo Kyrylenko informoval, že za uplynulý den v tomto regionu zemřeli čtyři civilisté, dalších deset utrpělo zranění.
Americký Institut pro studium války (ISW) v souvislosti s boji v Doněcké oblasti připomíná, že podle ukrajinského generálního štábu ruský prezident Vladimir Putin přesunul cíl dobýt celé území tohoto regionu z konce srpna na 15. září, a ruská armáda do této oblasti přesunuje síly, aby se jí to tentokrát podařilo.
Podle ISW je to však nepravděpodobné. Svobodná Evropa/ Rádio Svoboda rovněž zveřejnila materiál, na kterém po Krymském mostu projíždí vojenské konvoje. To dokládá, že Rusko posiluje také své jednotky v okupované Chersonské oblasti v reakci na ukrajinskou protiofenzivu, která tam začala tento týden.
Útok u Chersonu probíhá podle dostupných informací ze tří směrů. Cílem je odříznutí Rusů za Dněprem
Agentura DPA podotýká, že Ukrajina mnoho podrobností o protiútoku na jihu země nezveřejňuje. Jižní velitelství ukrajinských ozbrojených sil dnes informovalo o zničení pěti ruských muničních skladů na Rusy okupovaném území. Cílem ukrajinských útoků jsou také mosty a přívozy, které jsou klíčové pro Rusy na západním břehu Dněpru.
Ivan Fedorov, starosta Rusy obsazeného Melitopolu v Záporožské oblasti, který je loajální vůči Kyjevu, dnes na telegramu napsal o další "pekelné noci" pro okupanty. Ukrajinci zasáhli dva cíle, jedním z nich je vojenský sklad a letiště, o druhém zasaženém cíli zatím nejsou přesnější informace, uvedl Fedorov.
Britská vojenská rozvědka ve svém dnešní přehledu situace uvádí, že i přes válku na Ukrajině Rusko ve čtvrtek zahájilo vojenské cvičení Vostok 22 (Východ 22). Podotýká, že i když Moskva tvrdí, že se těchto manévrů zúčastní 50.000 vojáků, je nepravděpodobné, že se do nich aktivně zapojí více než 15.000 příslušníků armády. To je přibližně pětina počtů z posledního tohoto cvičení na ruském Dálném východě v roce 2018. Podle Britů výkon ruské armády na Ukrajině zdůraznil, že i přes rozsáhlá vojenská cvičení nejsou ozbrojené síly schopny vést rozsáhlé, komplexní operace. Cílem těchto manévrů je prý udělat dojem na ruské vedení a v zahraničí.
Protiofenziva na jihu
Ukrajina v závěru srpna pokračovala v ofenzivě na jihu země proti ruským okupačním jednotkám, uvedla ve čtvrtek britská vojenská rozvědka. Větší podrobnosti o operacích ukrajinských ozbrojených sil ale nejsou k dispozici. Podle analytiků Institutu pro studium války (ISW) je důvodem obezřetnost Kyjeva, který v bojích proti početnějšímu nepříteli spoléhá na klamavé operace.
„Situace, ve které se Ukrajina nachází, si vyžaduje promyšlené a chytré protiofenzivní operace se značným klamáním (nepřítele) a opatrnými a kontrolovanými postupy. Ze začátku je proto mnohem pravděpodobnější, že úspěšná protiofenziva se bude nějaký čas jevit jako nepostupující nebo neúspěšná, než se její úspěch projeví,“ domnívají se analytici.
Ruské ministerstvo obrany zároveň podle ISW spustilo informační operaci, která má vykreslit ukrajinskou protiofenzivu právě jako selhání. Ke kampani se připojilo několik význačných vojenských blogerů – včetně těch, kteří dříve Kreml kritizovali. Podle jiných Západ dotlačil Kyjev k protiofenzivě příliš brzy, nebo naopak příliš pozdě.
Ruská oficiální média také šíří nepodložené informace o civilně-vojenském konfliktu mezi ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a náčelníkem ukrajinského generálního štábu Valerijem Zalužným, uvádí ISW. Podle ruskojazyčného serveru BBC v současnosti neexistují žádné důkazy, že by ukrajinskou operaci ovlivnily vnitřní politické rozpory.
ISW upozorňuje, že vojenská operace takového rozsahu, jako je současná protiofenziva na jihu Ukrajiny, nemůže skončit vítězstvím či selháním v krátké době několika dní či týdne. Její zahájení Ukrajina ohlásila na začátku týdne.
Britská vojenská rozvědka uvedla, že ukrajinské síly za poslední dva dny ostřelovaly ruská vojenská stanoviště a logistické trasy napříč všemi okupovanými oblastmi. Rusko, které na Ukrajinu zaútočilo 24. února, má nyní na jihu napadené země v držení Chersonskou oblast a část Záporožské oblasti. Na východě Ukrajiny oznámilo odbytí Luhanské oblasti a snaží se o získání kontroly nad celou Doněckou oblastí. Ze severu Ukrajiny se ruské síly stáhly.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist