Britský spisovatel indického původu Salman Rushdie si spolu se svými podporovateli za napadení může sám, uvedl v pondělí mluvčí íránského ministerstva zahraničí Náser Kanání. Zároveň odmítl, že by Írán byl do útoku na literáta jakkoliv zapojen. Jedná se o první oficiální íránskou reakci na páteční útok, informují světové agentury.

Pětasedmdesátiletého Rushdieho při vystoupení ve vzdělávacím centru na západě státu New York pobodal čtyřiadvacetiletý Hadi Matar, jehož rodiče přišli do USA z Libanonu. Muž byl zadržen, ale vinu popírá. Rushdieho syn uvedl, že jeho otec zůstává v kritickém stavu, ale zůstal mu jeho „vzdorovitý smysl pro humor“.

„V souvislosti s útokem na Salmana Rushdieho v USA se nedomníváme, že by si vinu a obvinění zasloužil někdo jiný než on a jeho příznivci,“ řekl Kanání. „Nikdo nemá právo v této souvislosti obviňovat Írán,“ dodal.

Kanání na pondělní pravidelné tiskové konferenci podle agentury Reuters poznamenal, že svoboda projevu neospravedlňuje urážky náboženství, které se objevují v Rushdieho tvorbě. Írán podle mluvčího nemá žádné další informace o útočníkovi kromě toho, co se již objevilo v médiích.

V roce 1989 íránský duchovní vůdce Rúholláh Chomejní vydal pokyn (fatvu) k zabití Rushdieho za román Satanské verše. Část muslimů tuto knihu považuje za urážku islámu. Rushdie se kvůli fatvě musel léta mnohokrát stěhovat z jednoho přísně tajného místa střeženého britskou vládou na druhé.

Kniha Satanské verše pohoršuje i mnohé muslimy vlažné ve víře. Hrdinu knihy autor nazývá Mahoundem, jak kdysi anglosaští duchovní či křižáci hanlivě označovali proroka islámu (v překladu „honicí pes“ či „sprosťák“). Mahound navštěvuje veřejný dům zvaný „stan u Černého kamene“, což evokuje svatyni Kába v Mekce, prostitutky se jmenují stejně jako manželky proroka a nejoblíbenější z nich je popsána nahá.