Britského spisovatele indického původu Salmana Rushdieho, který byl v pátek při přípravě na přednášku napaden nožem a zraněn, odpojili od ventilátoru a dokáže mluvit. Na twitteru to uvedl kolega autora Satanských veršů Aatish Taseer s tím, že Rushdie i žertoval. Informaci potvrdil bez dalších podrobností spisovatelův agent Andrew Wylie, napsala agentura AP.

Rushdieho při vystoupení ve státě New York pobodal čtyřiadvacetiletý muž. Ten byl zadržen, ale vinu popírá. Podle státního zástupce v okresu Chautauqua Jasona Schmidta to byl „cílený, nevyprovokovaný, předem naplánovaný útok na pana Rushdieho“.

Útok odsoudily instituce i osobnosti politického a kulturního světa, zatímco část íránských médií útok schvaluje. Útočník byl formálně obviněn z pokusu o vraždu a z napadení. Za román Satanské verše vynesl dnes již zesnulý íránský duchovní vůdce Rúholláh Chomejní nad Rushdiem rozsudek smrti, protože dílo z roku 1988 podle některých muslimů uráží islám.

Kvůli Chomejního fatvě, kterou nynější íránské vedení odmítlo zrušit, žil Rushdie v ústraní a s ochrankou. V pátek měl Rushdie ve vzdělávacím centru v americkém městě Chautauqua ve státě New York promluvit na téma azylu, který USA poskytují pronásledovaným umělcům.

Krátce po zahájení projevu na pódium vyskočil čtyřiadvacetiletý Hadi Matar narozený v Kalifornii libanonským rodičům, jenž se nedávno přestěhoval do New Jersey. Pětasedmdesátiletého Rushdieho pobodal na krku a na těle a spisovatel podle svého agenta Andrewa Wylieho zřejmě přijde o oko. Do nemocnice byl Rushdie přepraven vrtulníkem a prodělal několikahodinovou operaci. Má porušeny nervy na paži a také játra. Zůstává připojený na plicní ventilátor. Podle lékaře Martina Haskella jsou zranění sice vážná, ale je šance na přežití.

O motivu Matarova činu zatím policie nic nezveřejnila, ale podle prvních informací útočník sympatizoval se šíitským extremismem a íránskými revolučními gardami. Prokuratura Hatara obvinila z pokusu o vraždu a z napadení. Zůstává bez kauce ve vazbě.

Centrum Chautauqua podle stanice CNN odmítlo zavést při pátečním programu základní bezpečnostní opatření, takže na místě nebyl detektor kovů a nekontrovala se zavazadla.

V Íránu, kde jsou Satanské verše zakázané, se tamní tisk hlásící se k tvrdé politické linii vyjádřil k útoku pochvalně. „Tisíckrát bravo.... statečnému a poslušnému člověku, který zaútočil na odpadlíka od víry, zlého Salmana Rushdieho. Ruka muže, který zlomil vaz nepříteli Boha, musí být políbena,“ napsal list Kajhán. Deník Chorásán píše o „Satanovi na cestě do pekla“.

Bílý dům i OSN útok odsoudily a generální tajemník OSN nad ním vyjádřil zděšení s tím, že násilí nesmí být odpovědí na svobodu slova. Britský premiér Boris Johnson sdělil, že je v šoku, že byl Rushdie pobodán ve chvíli, kdy uplatňoval právo na to, co lidé nesmějí přestat bránit. Francouzský prezident Emmanuel Macron uvedl, že Rushdie 33 let zosobňoval svobodu a boj proti tmářství a stal se obětí zbabělého útoku nenávisti a barbarství. Australský premiér Anthony Albanese označil útok za znechucující a nesmyslné násilí.

Britský spisovatel Ian McEwan řekl, že útok na jeho „drahého přítele Salmána“ je útokem na svobodu myšlení a slova. "To jsou svobody, které podpírají všechna naše práva a svobody. Salman je inspirativní obránce pronásledovaných spisovatelů a novinářů na celém světě," sdělil McEwan.

Rushdie v nedávném rozhovoru s německým magazínem Stern řekl, že je optimista a že nyní prožívá relativně normální život.

Rushdie má od roku 2016 americké občanství a žije v New Yorku. V rozhovoru mluvil o svých obavách o americkou demokracii. Podle něj ji ohrožuje rasismus a nenávist vůči tomu, čeho dosáhl liberalismus. Rushdie tyto hrozby označil za „přípravné stadium fašismu“. „Vítězství (bývalého prezidenta Donalda ) Trumpa nad pravdou zde má největší význam. Jeho lidé věří, že jim lžou ostatní, ne on (Trump),“ řekl Rushdie.

Na otázku, zda nepociťuje stesk, odpověděl: „Ne nezbytně. Mám rád historii, ale co se mého života týče, dávám přednost tomu, co mám před sebou.“