Dodávky ruské ropy jižní větví ropovodu Družba byly na území Česka obnoveny v pátek ve 20 hodin. „Zásobování tuzemských rafinérií probíhá plynule dle plánu,“ uvedla mluvčí státního provozovatele ropovodů, společnosti Mero, Barbora Putzová.

Ropa z Ruska netekla do Česka zhruba týden. Její dodavatel Transněfť pak v úterý uvedl, že dodávky ropy do České republiky, Maďarska a na Slovensko byly od 4. srpna zastaveny, protože kvůli západním sankcím nebylo možné Ukrajině poslat peníze za tranzit ropy na srpen. Ukrajina proto tranzit zastavila.

Ruský podnik ale už dnes, tedy v pátek, dopoledne oznámil, že platba za tranzit ruské ropy do České republiky dorazila do banky příjemce. Čekalo se ještě, až platbu potvrdí Ukrajina. Podle informací agentury Reuters se jedna z evropských bank rozhodla platbu za tranzit ruské ropy přes Ukrajinu zpracovat. Odstranila tak příčinu přerušení dodávek ropovodem Družba do střední Evropy.

„Podle našich informací banka přehodnotila původně zablokovanou platbu mezi tranzitními společnostmi za tranzitní poplatek a nakonec ji akceptovala,“ citoval Reuters mluvčího slovenské rafinerie Slovnaft Antona Molnára. Podle agenturního zdroje platbu odblokovala nizozemská banka ING. 

Rusko sice peníze za tranzit ropy odeslalo, ale ještě v červenci se mu v důsledku protiruských sankcí vrátily zpět. Dodávky na Slovensko a do Maďarska se obnovily už v uplynulých dnech, protože poplatky za Rusko uhradil Slovnaft a jeho maďarský vlastník, petrochemická skupina MOL.

Pro dokončení platby za tranzitní poplatky do Česka bylo potřeba vydat potvrzení, že je transakce vyjmuta ze sankcí EU, a je tedy možné ji udělat. Povolení vydal Finanční analytický úřad (FAÚ) již ve čtvrtek dopoledne. „Úřad v souladu se sankčními předpisy obratem učinil veškeré úkony v jeho zákonné pravomoci nezbytné k tomu, aby opět mohla proudit ropa do České republiky,“ uvedla mluvčí ministerstva financí Michaela Lagronová. Podle informací HN šlo fakticky o „dobrozdání úřadu v angličtině“, že je transakce z pohledu dodržování mezinárodních sankcí v pořádku a nic nebrání jejímu provedení. Lze tak očekávat, že by s příštími platbami, které se opakují každý měsíc, problémy být neměly.

Slovenský ministr hospodářství Richard Sulík na středeční tiskové konferenci v Bratislavě řekl, že vinu za situaci nenese ani Rusko, ani Ukrajina. Problém podle něj nastal při zpracování platby v jedné bance v západní Evropě, a to kvůli protiruským sankcím zavedeným po invazi ruských vojsk na Ukrajinu.