Při nedělním sesuvu ledovce na hoře Marmolada v italských Dolomitech zemřeli dva čeští občané. Informovala o tom mluvčí ministerstva zahraničí Lenka Do. Muži byli v horách spolu, podle mluvčí šlo o kamarády. Další lidé z České republiky se v souvislosti s neštěstím nyní nepohřešují, dodala.

O první oběti sesuvu a jednom pohřešovaném informovala mluvčí v úterý ráno, odpoledne potvrdila druhé úmrtí. Muže z Česka identifikovala italská policie. Další informace ministerstvo nechce sdělovat. Český zastupitelský úřad podle mluvčí prověřil více než dvě desítky dalších podnětů a všichni tito Češi jsou v pořádku.

Na hoře Marmolada, kde se v neděli uvolnil velký kus ledovce, pokračuje pátrání. Podle posledních informací italských médií si sesuv vyžádal sedm mrtvých, počet pohřešovaných se během dne snížil ze 13 na pět. Do 15:00 se záchranářům podařilo vyzvednout z místa neštěstí několik kusů oblečení a další předměty, které zaměřily drony.

Podařilo se také dohledat majitele obou českých zaparkovaných vozů nedaleko začátku výstupu na ledovec, po kterých úřady pátraly od pondělí, uvedlo ministerstvo zahraničí. Starosta města Canizei dnes zakázal vstup na celou horu Marmolada. Navzdory nedělní tragédii na vrchol stále stoupali turisté a zvědavci. Uzávěra hory je časově neomezená.

Pátraní je podle záchranářů velmi komplikované a ztěžuje ho i nepříznivé počasí. Kvůli bouřce ho museli v pondělí na mnoho hodin přerušit. Šance na přežití lidí, které sesuv zasáhl, je podle odborníků minimální.

Sesuv části ledovce na hoře Marmolada v italských Dolomitech se nedal předvídat. Kvůli změnám klimatických podmínek je pravděpodobné, že se takové události budou v Alpách dít častěji, shodují se odborníci. Alpské ledovce ležící pod hranicí 3500 metrů nad mořem velice trpí vyššími teplotami a také menší sněhovou pokrývkou. V budoucnu by se ale problémy mohly dotknout i ledovců ve vyšších polohách, například Mont Blanku, uvedla agentura AFP.

„Bylo nemožné předpovědět, kdy se ten blok ledu uvolní,“ řekl italské televizi RAI expert na ledovce z tridentského muzea přírodních věd MUSE Christian Casarotto. Podle něj nelze využít pro předvídání podobných událostí ani systémy, které monitorují lavinové nebezpečí.

„Kvůli klimatickým změnám nejsou ledovce, a to hlavně ty pod výškou 3500 metrů nad mořem, v rovnováze,“ řekl deníku Corriere della Sera další odborník na ledovce z italské národní vědecké rady (CNR) Renato Colucci. Marmoladu, která dosahuje výšky 3343 metrů nad mořem, podle něj negativně ovlivnily vysoké teploty v horách, které trvají od května a vyvrcholily na severu Itálie o víkendu. „V zimě navíc málo sněžilo, takže tam nebyla ani ochrana, kterou v létě sněhová pokrývka poskytuje ledovcům,“ uvedl Colucci.

Odborníci se domnívají, že k sesuvu přispělo ledovcové tříštění, díky kterému v kdysi pevném ledovci vznikly velké pukliny. Kvůli vysokým teplotám zřejmě odtálo velké množství vody, která tekla mezi podložím hory a ledovcem, jehož část se uvolnila. Tento pohyb vody mohl podle Tridentské alpinistické společnosti (Sat) přispět ke zřícení.

Francouzský odborník Bernard Francou tvrdí, že nebezpečí sesuvu se v příštích letech může týkat i alpských ledovců v polohách nad 3500 metrů nad mořem, a to včetně Mont Blanku. „Riziko tohoto druhu nehody bude ve výškách čím dál častější,“ řekl agentuře AFP Francou. Podle něj se tak letní turistika na alpských ledovcích stává čím dál obtížnější a vyžaduje si od turistů a horolezců vyšší opatrnost i zkušenost.

Podle odborníků Marmolada patří k ledovcům, kteří v Alpách nejvíce pociťují změny klimatických podmínek. „Kdyby to byl pacient, tak bych řekl, že je jeho stav velmi vážný,“ uvedl Colucci. Poukazuje při tom na několik let starý výzkum, podle kterého ledovec v letech 2004 až 2015 ztratil až 30 procent svého objemu. „Tehdy jsme došli k závěru, že zhruba do roku 2050 ledovec zmizí,“ uvedl badatel, podle kterého se tak kvůli zhoršujícím se podmínkám může stát i o deset let dříve.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist