Rakouská vláda dnes představila soubor opatření, která mají domácnostem a podnikům pomoci řešit dopady vysoké inflace. Zahrnují mimo jiné jednorázový příspěvek 500 eur (přes 12 000 Kč) pro každou dospělou osobu a 250 eur pro každé dítě. Kabinet uvedl, že tato opatření v letošním roce přijdou zhruba na šest miliard eur (148,5 miliardy Kč).

Nezaměstnaní a důchodci s nízkou penzí navíc obdrží dalších 300 eur. Rodiny získají rovněž jednorázový příspěvek 180 eur na dítě, součástí opatření je také dřívější zvýšení přídavků na děti.

Podniky budou mít nárok na kompenzace za vysoké ceny elektřiny. Opatření zahrnují také subvence pro odvětví s vysokou spotřebou energie, informovala agentura APA.

Meziroční míra inflace v Rakousku v květnu podle rychlého odhadu statistického úřadu Eurostat vystoupila na 8,1 procenta z dubnových 7,1 procenta. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny zvýšily o 1,1 procenta. V Rakousku vládnou lidovci kancléře Karla Nehammera se Zelenými.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist