Ruský výrobce automobilu Lada dnes po několikaměsíční pauze obnovuje výrobu. Sortiment i pracovní doba budou kvůli západním sankcím omezené. Společnost AvtoVAZ to uvedla ve svém středečním sdělení.
„Dne 8. června 2022 začal AvtoVAZ AG opět dodávat vozidla – z montážní linky sjela první Lada Granta Classic 2022,“ uvedla největší ruská automobilka. Továrny budou zatím vyrábět jen čtyři dny v týdnu.
AvtoVAZ donedávna patřil do skupiny francouzského automobilového koncernu Renault, nyní ho však Rusko opět znárodnilo. Kvůli západním sankcím již není k dispozici mnoho dříve dovážených náhradních dílů. Vozy se proto vyrábějí pouze s omezenou výbavou. Podle zpráv z médií bude firma automobily Lada dodávat bez ABS a airbagů a bez systému elektronického nouzového volání „Era Glonass“, uvedla agentura DPA.
Sankce uvalené kvůli ruské válce na Ukrajině uzavřely prakticky všechny továrny na automobily působící v Rusku. Mnoho západních výrobců automobilů zvažuje úplné zastavení výroby v Rusku.
Prodeje nových aut v zemi od začátku války prudce klesly. V květnu se v Rusku prodalo meziročně zhruba o 80 procent méně nových aut.
Rusko a Ukrajina si předaly těla padlých vojáků
Ukrajina a Rusko si předaly těla padlých vojáků, na každé straně šlo o 50 lidí – včetně 37 ukrajinských obránců mariupolských oceláren Azovstal, uvedlo dnes na svém webu ukrajinské ministerstvo pro reintegraci dočasně okupovaných území. Výměna se podle resortu odehrála na frontové linii v Záporožské oblasti, přičemž proces navracení těl padlých pokračuje.
Agentura AP už dříve s odvoláním na ukrajinskou vojenskou rozvědku napsala, že Rusko zatím vydalo těla 210 ukrajinských bojovníků, kteří zahynuli v bitvě o Mariupol, strategický přístav nacházející se na jihovýchodě země. Většina z nich podle ní patřila k jednotkám, jež bránily až donedávna komplex Azovstal. Kolik těl v hutích zůstává, není jasné.
Metalurgický areál v jihoukrajinském Mariupolu byl dlouho poslední baštou ukrajinské obrany města. Zbývající jednotky se po vytrvalých ruských útocích v květnu vzdaly a boji zničené město nyní okupují ruské invazní síly.
Kyjev v sobotu sdělil, že si obě strany vyměnily dohromady 320 těl padlých, přičemž každá z nich dostala zpět pozůstatky 160 vojáků, poznamenala dnes AP. Podle ukrajinské agentury Unian to byla první oficiálně potvrzená výměna padlých od začátku ruské invaze na Ukrajině.
Ruská tisková agentura TASS mezitím s odvoláním na zdroj z bezpečnostních složek informovala, že přes 1000 ukrajinských obránců Azovstalu, kteří nedávno složili zbraně, bylo převezeno do Ruska k „vyšetřování“. Kyjev usiluje o to, aby obránci Azovstalu byli vyměněni za ruské vojáky zajaté na Ukrajině, nicméně ruští poslanci požadují, aby někteří z ukrajinských bojovníků z Mariupolu stanuli před soudem.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tento týden prohlásil, že v Doněcké a Luhanské oblasti na východě Ukrajiny může být drženo v zajetí přes 2500 ukrajinských vojáků, kteří bránili mariupolské železárny a ocelárny.
Turecko vidí vůli obnovit jednání
Turecký ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu vidí vůli obnovit diplomatické rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou. Řekl to na tiskové konferenci po dnešním setkání se šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem. Turecký ministr rovněž uvedl, že plán zajištění lodní přepravy ukrajinského obilí si vyžádá další jednání. Podle Lavrova obnova této přepravy záleží na ochotě Kyjeva odstranit miny ze svých přístavů a zajistit bezpečnost přepravních lodí, napsala agentura Reuters.
Podle Cavusoglua plán OSN obnovit přepravu ukrajinského obilí po moři je rozumný, ale vyžádá si další jednání mezi Ruskem a Ukrajinou. Rozhovory se mají zaměřit na to, jak zajistit bezpečnost přepravních lodí. Turecký ministr považuje za legitimní postoj Moskvy, která žádá zrušení sankcí na ruský vývoz potravin výměnou za umožnění vývozu ukrajinských potravin.
Ukrajinci se během pár dnů přepnuli na satelit Starlink. A Rusové museli s útokem začít znovu, říká izraelský odborník
Cavusoglu uvedl, že jednání s Lavrovem byla „plodná“ a že vnímal vůli k obnovení jednání o příměří na Ukrajině.
Podle Lavrova otázku přepravy z ukrajinských přístavů se podaří vyřešit, pokud Kyjev odstraní jejich zaminování. Zároveň dodal, že Rusko nevyužije této situace, aby pokročilo ve svém vojenském tažení. Šéf ruské diplomacie řekl, že vojenská operace, což je termín Moskvy pro ruskou invazi na Ukrajinu, pokračuje podle plánu a že Rusku se podaří splnit její cíle.
Turecko hostilo poslední schůzku ruských a ukrajinských diplomatů na konci března. Krátce po jednání Moskva ohlásila stažení svých vojsk z okolí Kyjeva. Podle Ankary ale zlepšení atmosféry při istanbulských rozhovorech zhatily informace o masakrech, které má ruská armáda na svědomí v Irpini, Buči a v dalších obcích poblíž ukrajinské metropole. Moskva popírá tvrzení, že terčem ruských vojáků se v těchto případech stali civilisté.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist