Tělo českého občana bylo nalezeno u Kyjeva v hromadném hrobě. Na Ukrajinu český řidič kamionu přijel po začátku ruské invaze, aby tam pomáhal jako dobrovolník, uvedla na sociálních sítích policie Kyjevské oblasti.

V hrobě u města Makariv, v němž byly objeveny ostatky občana ČR, byla ještě dvě další těla. Na místě se našly české doklady. Místní policie uvedla, že devětačtyřicetiletý Čech se přestal blízkým ozývat 3. března. Dvě další těla se úřadům zatím nepodařilo identifikovat, byla ale v civilním oblečení. "Dvě osoby byly zastřeleny ranou do hlavy, jedna do břicha," uvedl Andrij Něbytov z místní policie.

Informaci o úmrtí potvrdil na twitteru i český ministr zahraničí Jan Lipavský.

Ještě před začátkem ruské invaze na Ukrajinu Čech na v zemi pracoval jako řidič kamionu. V Česku má řidič manželku a bratra, upřesnila ukrajinská policie.

Podle dřívějších informací přišel o život v zemi český dobrovolník poté, co se dostal pod palbu ruských vojáků v autě. Na věc upozornil server Voxpot. České ministerstvo zahraničí potvrdilo, že na Ukrajině se pohřešuje český občan.

Reportéři českého serveru Voxpot byli na začátku března na Ukrajině ostřelováni ve voze u města Makariv. Po zveřejnění reportáže se novinářům ozvala paní Simona, podle které se v téže době měl na podobném místě pohybovat její manžel Tomáš. Ten podle ní jako profesionální řidič kamionů a autobusů chtěl na Ukrajině pomáhat s odvozem lidí z ruskou armádou ohrožených oblastí. Od 2. března měl ale nedostupné mobilní telefony.

Po měsíci se reportéři vrátili na místo, na fotografiích zaznamenali mimo jiné rozstřílené automobily. Jeden z nich byl tím, na který se ptala paní Simona. Další den se reportéři vrátili zpět a našli Tomášovu tenisku, auto už bylo na vrakovišti. Mělo prostřelené čelní okno, boční dveře i opěradlo hlavy u řidiče, byla v něm krev.