Turecká vláda připravuje zákon, podle něhož bude hrozit jeden až tři roky vězení za publikování statistických údajů bez souhlasu státního statistického úřadu. Informovala o tom agentura Bloomberg.

Pokud budou chtít analytici publikovat jakoukoli studii se statistickými výsledky, budou muset nejprve podat žádost k Tureckému statistickému úřadu (TÜİK). V ní musejí uvést, jakou metodu sbírání údajů a jejich vyhodnocování použili. Bez souhlasu státního statistického úřadu nebudou smět studii zveřejnit.

Návrh zákona vláda zdůvodňuje tím, že jiné než oficiální statistiky mohou poškodit důvěru v ekonomické indikátory.

Turecko se už několik let potýká s finanční krizí a v posledních měsících se mimo jiné raketově zvýšila inflace. V březnu se dostala na dvacetileté maximum, podle statistického úřadu meziročně vzrostla na 61 procent oproti únorovým 54,4 procenta. Skupina nezávislých ekonomů ENAG nicméně uvádí, že inflace v březnu dosáhla 142 procent.

Podobně se s vládní statistikou rozchází i konfederace odborových svazů DİSK. Podle ní je v Turecku na osm milionů nezaměstnaných, zatímco státní statistický úřad uvádí 3,8 milionu lidí bez práce. Turecko má zhruba 84 milionů obyvatel.

„ENAGgroup bude i nadále sdílet své údaje o inflaci s tureckými občany,“ reagovali nezávislí ekonomové na Twitteru na zprávy o vládním návrhu zákona o publikování statistik.