Vlajková loď ruské Černomořské flotily, raketový křižník Moskva, se potopila, oznámily ruské tiskové agentury s odkazem na ruské ministerstvo obrany. Rusko přiznalo, že potopení předcházelo vážné poškození lodi, nicméně neuvedlo, že by problémy způsobil cizí útok. Loď šla ke dnu, když byla vlečena do přístavu. Důvodem poškození je podle zástupců ministerstva výbuch munice způsobený požárem na palubě. Gubernátor Oděské oblasti Maksym Marčenko naopak tvrdí, že křižník zasáhly dvě ukrajinské rakety Neptun. A jeho slova potvrzují i ukrajinští vojáci.

„Je to symbol ruské námořní síly v Černém moři. Ukrajincům byl trnem v oku od začátku konfliktu. Vidět ji tak těžce poškozenou může být pro Ukrajince skutečná morální vzpruha,“ uvedl pro zpravodajský server BBC Michael Petersen z Ruského institutu námořních studií (RMSI).

Křižník Moskva, který patřil mezi nejlépe vyzbrojené lodě ruského námořnictva, měl ve svém arzenálu pravděpodobně 16 protilodních raket Vulkán s doletem minimálně 700 kilometrů a také protiletadlové řízené střely S-300. Na přídi lodi byla věž se dvěma rychlopalnými děly ráže 130 milimetrů, k ochraně křižníku proti přilétajícím střelám pak sloužil systém s rychlopalným kanonem. Posádku lodě tvořilo zhruba 500 lidí.

Zbývá vám ještě 60 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se