Konzervativní premiér Viktor Orbán v dnešních parlamentních volbách poměřil své politické síly se sjednocenou opozicí. Maďarští voliči rozhodli nejen o tom, zda ho chtějí na další čtyři roky za premiéra, ale také o dalším směřování země. V Evropské unii je vnímán jako enfant terrible. Podle jeho kritiků táhne Maďarsko východním směrem a podrývá principy demokracie a právního státu. Orbán je dokonce ochotný přehlížet zvěrstva páchaná ruskou armádou v sousední Ukrajině, jen aby si zachoval dodávky ruského plynu a ropy.

Odhady výsledků parlamentních voleb v Maďarsku, které po uzavření volebních místností zveřejnila veřejnoprávní televize, naznačují, že zvítězila konzervativní strana Fidesz premiéra Viktora Orbána. Podle průzkumu institutu Medián mezi voliči, kteří již hlasovali, získal Fidesz 121 ze 199 křesel v parlamentu. Opoziční koalici Společně za Maďarsko by podle stejné ankety připadlo 77 poslaneckých míst.

 

V těchto volbách se proti Orbánově straně Fidesz, která vládne od roku 2010, postavila šestičlenná opoziční koalice. Očekává se vyrovnaný souboj, ve kterém má ovšem podle dřívějších průzkumů mírně navrch Orbánova formace. Průzkum institutu Publicus zveřejněný v sobotu nicméně ukázal, že Fidesz i opoziční alianci Společně za Maďarsko by podpořilo 47 procent rozhodnutých voličů.

Do dnešní 13. hodiny svůj hlas odevzdalo 40 procent voličů, asi o dva procentní body méně než před čtyřmi lety, uvedl Národní volební úřad. Celkem má oprávnění hlasovat okolo 7,7 milionu lidí.

Orbán podle agentury Reuters u volební urny řekl novinářům, že očekává „velké vítězství“. Hlasování označil za volbu mezi „mírem a válkou“ a své odpůrce znovu obvinil, že se snaží zatáhnout Maďarsko do konfliktu na Ukrajině. Opozice tato obvinění odmítá. Orbán vystupuje jako pragmatik, podle kterého se Maďarsko musí starat především o vlastní zájmy, včetně energie za rozumné ceny. Země je závislá na odběru ruského plynu a ani invaze na Ukrajinu nezměnila nic na rozhodnutí maďarské vlády, že jadernou elektrárnu Paks dostaví ruský Rosatom.

Na Orbána se v projevu zveřejněném v noci na dnešek obrátil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Řekl, že celá Evropa se snaží zastavit válku a vrátit mír. „Proč se Budapešť oficiálně staví proti Evropě, proti všem civilizovaným zemím? Proč?“ zeptal se Zelenskyj. Prohlásil, že ze strany maďarské vlády neviděl snahu zastavit válku, a připomněl, že Maďarsko nepovoluje přes svoje území převážet na Ukrajinu zbraně z jiných zemí. Orbán podle Zelenského při svých kontaktech s Ruskem přišel o slušnost.

Předseda Společně za Maďarsko, konzervativní ekonom Péter Márki-Zay, slibuje, že vítězství opozičních kandidátů bude znamenat návrat demokracie a právního státu. Jde o principy, kvůli jejichž omezování je Orbánova vláda léta terčem kritiky ze strany Evropské komise i dalších mezinárodních organizací. Márki-Zay také slibuje vrátit Maďarsku prozápadní orientaci a Orbánovi vytýká, že nedostatečně podporuje Ukrajinu, čelící ruské agresi.

Při odchodu z volební místnosti opoziční lídr uvedl, že doufá, že tyto volby „změní chod maďarských dějin“. Maďaři podle něj rozhodují o Orbánově zkorumpovaném pravicově populistickém systému. „Nyní bojujeme za demokracii, bojujeme za slušnost,“ dodal Márki-Zay.

Na dodržování pravidel pro demokratické a férové volby dohlíží podle agentury APA přes 330 pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Při minulých volbách v roce 2018 konstatovala, že opoziční strany neměly rovné podmínky. Lidé mají možnost hlasovat do 19. hodiny. Očekává se, že po uzavření volebních místností budou zveřejněny prognózy na základě dotazování voličů, kteří odevzdali svůj hlas. Národní volební úřad by měl předběžné výsledky zveřejnit ještě dnes večer.

Zároveň s parlamentními volbami se koná vládou prosazené referendum o takzvaném zákonu proti pedofilii, který se týká sexuálních menšin. Zákon kritizují ochránci lidských práv i Evropská komise.

Lídr sjednocené opozice Peter Marki-Zay. Od roku 2018 je starostou města Hódmezővásárhely. Vystudoval ekonomii a elektrotechniku na katolické univerzitě. V letech 2004–2009 žil i v Kanadě a USA.
Lídr sjednocené opozice Peter Marki-Zay. Od roku 2018 je starostou města Hódmezővásárhely. Vystudoval ekonomii a elektrotechniku na katolické univerzitě. V letech 2004–2009 žil i v Kanadě a USA.
Foto: ČTK (AP)