Spoluzakladatel česko-slovenské finanční skupiny Penta Investments a jeden z nejbohatších Slováků Jaroslav Haščák žádá od slovenských úřadů omluvu a odškodné předběžně až 16,8 milionu eur (414 milionů korun) za své obvinění a vazební stíhání, jež byly loni během vyšetřování případu nakonec zrušeny. ČTK o tom v pondělí informoval Haščákův advokát Peter Kubina. Ministerstvo spravedlnosti, které se zmíněným návrhem bude zabývat, požadavek finančníka zatím nekomentovalo.

Slovenská policie v prosinci roku 2020 Haščáka obvinila z korupce a z praní špinavých peněz, soud ho pak poslal do vazby. Podezřelý byl v kauze údajného nelegálního obchodování s nahrávkami odposlechů ve zhruba 15 let staré korupční aféře zvané Gorila. Ta se týká podezření z uplácení vysokých slovenských politiků a úředníků Pentou, které finanční skupina dlouhodobě popírá.

Loni v lednu pak slovenský nejvyšší soud propustil Haščáka z vazby. Následně v létě generální prokurátor zrušil i samotné obvinění v kauze.

Haščákova advokátní kancelář v pátek podala ministerstvu spravedlnosti návrh na předběžné projednání zmíněného nároku na náhradu škody, což je podle slovenského zákona podmínkou pro to, aby bylo možné odškodné vymáhat soudně.

V případě veřejné omluvy od ministerstev spravedlnosti a vnitra, jakož i generální prokuratury je Haščák podle Kubiny připraven vzdát se odškodného. Advokát uvedl, že zmíněnou částku tvoří hlavně ušlý příjem za výkon funkce partnera Penty, o který finančník kvůli obvinění a vazebnímu stíhání přišel. Přesná suma bude stanovena po auditu hospodaření Penty. Případné odškodné, které by mu přiznal soud, hodlá po odečtení nákladů na právní služby věnovat na dobročinné účely.

Haščák se po obvinění v kauze vzdal výkonných pozic v Penta Investments a také začal na rodinu převádět svůj podíl v Penta Investments Group Limited, což je základní vlastnický fond celé skupiny.