Severovýchod Japonska v oblasti prefektury Fukušima zasáhlo dnes silné zemětřesení, kvůli němuž místní úřady vyhlásily rovněž varování před vlnou cunami. Zatím nejsou zprávy o obětech či zraněných. Japonská televize NHK informuje o poškozených budovách a požáru ve městě Fukušima.

Podle agentury Kjódó způsobilo zemětřesení výpadky elektřiny v částech Tokia a okolí. V oblasti 14milionové japonské metropole zůstaly bez proudu na dva miliony domácností.

Kvůli zemětřesení vykolejil mezi Fukušimou a městem Široiši rychlovlak šinkanzen, nikdo ze stovky lidí v něm neutrpěl zranění, uvedla agentura Kjódó. Televize NHK informuje o požáru a poškozených budovách ve městě Fukušima. Neuvedla, zda byl někdo zraněn.

Epicentrum zemětřesení bylo asi 60 kilometrů východně od pobřeží v moři a udeřilo krátce před půlnocí místního času (před 16:00 SEČ). Otřesy měly sílu 7,3 stupně.

Zemětřesení dnes zasáhlo stejnou oblast, kde mohutné zemětřesení a vlna cunami v březnu 2011 zničily několik stovek kilometrů pobřeží a zabily na 18.000 lidí. Několikametrová vlna cunami tehdy způsobila i havárii v jaderné elektrárně Fukušima, kvůli níž byly z oblasti evakuovány desítky tisíc lidí. Tehdejší otřesy měly sílu devět stupňů a byly nejsilnějším zaznamenaným zemětřesením v historii země.

Dnes vydaly místní úřady varování před následnými otřesy pro prefektury Fukušima, Mijagi a Jamagata. Varování před až metrovou vlnou cunami se týká oblastí Fukušima a Mijagi. Tichomořské středisko pro varování před cunami (PTWC) posléze uvedlo, že cunami už nehrozí. Japonská meteorologická agentura nicméně sdělila, že ještě trvá mírné riziko cunami.

Podle agentury Kjódó zatím nebyly zaznamenány žádné abnormality v jaderné elektrárně Fukušima, která od havárie z roku 2011 už není v provozu.