Německo plánuje koupit až 35 amerických stíhaček F-35, kterými chce nahradit dosluhující stroje Tornado. S odvoláním na své zdroje o tom dnes informovala agentura DPA, podle které německá vláda zvažuje i pořízení 15 strojů Eurofighter.

Německo původně chtělo stárnoucí Tornada, která jsou nyní provozována s vysokými nároky na údržbu, nahradit stíhačkami F-18 od americké společnosti Boeing. Po ruském útoku na Ukrajinu se ale do médií dostaly informace, že místo starších F-18 zakoupí Německo moderní stroje páté generace F-35 od americké firmy Lockheed Martin.

Letouny F-35 je obtížné zachytit na radaru a mohou také nést jaderné bomby, což Německo požaduje. Berlín sice nevlastní jaderné zbraně, ale v rámci závazků Severoatlantické aliance slíbil udržovat letouny, které tyto zbraně mohou nést.

Eurofightery pak chce Německo podle DPA využít k radioelektronickému boji, tedy k rušení a likvidaci nepřátelské vzdušné obrany.

Strojů Tornado má nyní k nasazení německé letectvo 85 kusů a Eurofighterů, které jsou páteří vzdušných sil, pak 140 kusů.