Polsko je připraveno rychle a zdarma dát Spojeným státům všech 28 stíhaček sovětské výroby MiG-29, které dosud provozuje. Uvádí to v prohlášení polský ministr zahraničí Zbigniew Rau. Očekává, že za to Polsko získá jiné stroje americké výroby, klidně i použité, aby mohlo chránit svůj vzdušný prostor.

Stroje sovětské výroby umí pilotovat ukrajinští letci. Ukrajina opakovaně žádá buď o vyhlášení bezletové zóny, nebo o dodávky letadel. Američtí i další experti se shodují, že Rusko stále nemá plnou kontrolu nad ukrajinským vzdušným prostorem. Ukrajinská protivzdušná obrana sestřelila naposledy ruský letoun v noci na úterý nad Kyjevem.

Americké ministerstvo obrany však oznámilo, že polský plán nepovažuje za udržitelný. Podle agentury Reuters a některých amerických médií tím Washington polskou nabídku odmítl. „Jednoduše nám není jasné, že by pro to existovalo zásadní odůvodnění,“ prohlásil mluvčí Pentagonu John KirbyZ následného vyjádření náměstkyně šéfa americké diplomacie Victorie Nulandové vyplývalo, že USA polská iniciativa zaskočila. „Z toho, co vím, s námi jejich plán na dodání letadel předem nekonzultovali,“ uvedla na adresu Poláků.

Nejasnosti okolo plánu, které v úterý vzbudilo polské oznámení i chladné přijetí z americké strany, jsou podle agentury AP vzácným veřejným nesouladem mezi členy NATO. 

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se