Rukojmí, které v úterý držel ozbrojenec v amsterodamském obchodu Apple Store, jsou po několika hodinách v bezpečí. Únosce zadržela policie, oznámily bezpečnostní složky nizozemské metropole na Twitteru. Již dříve uzavřely okolí a místní obyvatele i návštěvníky blízkých podniků vyzvaly, aby zůstali uvnitř budov, napsala agentura AP.

Stanice AT5 naznačila, že držení rukojmí předcházel pokus o ozbrojenou loupež. Svědci stanici informovali, že slyšeli výstřely. Budovu po několika hodinách opustilo několik lidí, jejich počet média neupřesnila. Další lidé obchod opustili, když policie zadržela ozbrojence.

Muže policie zneškodnila, když vyběhl z obchodu. Bezpečnostní složky ho následně na dálku prohledaly pomocí robotického zařízení, aby zjistily, jestli u sebe nemá výbušniny, což se neprokázalo. Během celého zásahu policie veřejnost opakovaně vyzývala, aby na sociální sítě nenahrávala záběry nebo snímky z místa, a sice kvůli „bezpečnosti zapojených osob a našich jednotek“.

Zmíněný obchod se nachází u náměstí Leidseplein, které je lemováno bary a restauracemi. Nedaleko leží jedna z hlavních obchodních tříd v Amsterodamu.

Na sociálních sítích kolovaly snímky muže v černé mikině a maskáčových kalhotách, jenž drží dalšího muže jako rukojmí. Oháněl se předmětem, který vypadá jako zbraň, napsala agentura Reuters.