Rusko nemá důvod cítit se ohroženo, řekl europoslanec a bývalý polský ministr zahraničí a obrany Radoslaw Sikorski v rozhovoru pro slovenský deník SME, který ho poskytl HN. Prezident Vladimir Putin podle Sikorského přebírá lži z carské éry Ruska a nebezpečná jsou i lživá tvrzení o ozbrojeném převratu na Majdanu. „Pokud bychom se všichni chtěli vrátit k hranicím z minulé éry, vedly by všechny evropské státy mezi sebou válku,“ varuje Sikorski.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov nedávno řekl, že NATO je geopolitickým projektem, jehož cílem je ovládnout území osiřelá po rozpadu Varšavské smlouvy. Co vás jako první napadlo, když jste četl toto vyjádření?

Rusové věří ve svou vlastní propagandu. Prezident Vladimir Putin se podobně nadřazeně vyjadřoval i ve svém loňském manifestu, kdy Rusko stavěl do pozice jakéhosi pána nad Ukrajinou. Rusko vyrostlo z malého postmongolského knížectví na okraji civilizace zejména tím, že dobývalo své sousedy. Trpěli jsme pod ruským impériem i pod Sovětským svazem, s takovým nadřazeným postojem nebudeme nikdy souhlasit a podle mě ani Ukrajinci. Éra evropských impérií skončila. 

Reagoval jste tweetem, ve kterém tvrdíte, že země nejsou osiřelé, neboť pro ně Rusko nikdy nebylo otcem, ale násilníkem. Dočkal jste se nějaké reakce? 

Ruské ministerstvo zahraničních věcí reagovalo, že se zjevně mýlím, neboť je to Matka Rus, ale to není moc přesvědčivý argument.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se