Rusko používá své dodávky plynu do Evropy jako politický nástroj. Aby se Evropa zbavila závislosti na ruském plynu, potřebuje ho více dovážet odjinud. V zásadě jedinou možnosti je dovážet více zkapalněného plynu LNG, který na světový trh dodávají v největším množství Američané, Katar nebo Austrálie. USA se dokonce loni v prosinci staly poprvé vývozcem číslo jedna. I proto snahu Evropy o odstřižení od ruského plynu podporují.

Problém pro odběratele v Evropě ovšem je, že zkapalněný plyn je dražší než ten ruský, který do Evropy plyne potrubím. To by se ovšem mohlo zásadně změnit v okamžiku, kdy Rusko podnikne útok na Ukrajinu či bude nadále pokračovat ve zvyšování napětí v Evropě. LNG se tak pro Evropu stane mnohem důležitější zdroj.

Nová česká vláda premiéra Petra Fialy si dala do energetické kapitoly svého programu bod, že chce získat podíl na terminálu LNG v sousední zemi, abychom měli přístup k více zdrojům. „Gazprom loni vykoupil kapacity zásobníků po Evropě na jednotném trhu, které ale nenaplnil. Tím pádem vyvolal umělý růst cen,“ vysvětlil záměr v rozhovoru s HN ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). „Cena plynu 180 euro za megawatthodinu o vánocích klesla na devadesát jen proto, že k evropským břehům zamířilo třicet lodí s LNG. To je princip diverzifikace zdrojů a Putin nám ukázal, že lze diverzifikovat zdroje plynu pro Evropu.“

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.