Kazachstánský prezident Kasym-Žomart Tokajev v úterý navrhl parlamentu jako kandidáta na nového premiéra země Alichana Smajlova. Oznámily to tiskové agentury s odvoláním na televizní přímý přenos z jednání zákonodárců. Tokajev promluvil k zákonodárcům prostřednictvím videospojení, poslanci následně jeho návrh odhlasovali.

Prezident mezitím podepsal výnos o jmenování Smajlova premiérem, uvedla prezidentská kancelář podle agentury TASS. Ta připomněla, že nový premiér má své návrhy ohledně nové vlády předložit šéfovi státu během deseti dnů.

Tokajev také ohlásil, že spojenecké jednotky z postsovětské Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB) zahájí během dvou dnů stahování z Kazachstánu, které dokončí za deset dnů, napsala agentura Reuters.

Devětačtyřicetiletý Smajlov dosud vedl prozatímní kabinet, který vznikl poté, co prezident 5. ledna po propuknutí nepokojů odvolal původní vládu. V ní byl Smajlov prvním vicepremiérem a ministrem financí.

Tokajev v pondělí uvedl, že v zemi byl obnoven ústavní pořádek, i když protiteroristická operace ještě zcela neskončila. Účastníky rozsáhlých nepokojů, které se minulý týden rozšířily do řady měst, označil za teroristy a bandity, mezi útočníky byli podle něj bojovníci hlavně ze středoasijských zemí, včetně Afghánistánu, a z Blízkého východu. Do střetů v Kazachstánu byli podle šéfa státu přímo zapojeni teroristé. Vyzdvihl přitom, že situaci se podařilo zklidnit díky silám postsovětské Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB).

Vyslání asi 2500 vojáků z Ruska a dalších postsovětských republik v rámci mise ODKB do Kazachstánu kritizují mimo jiné USA.

Prezident zopakoval, že během protestů přišlo o život 16 příslušníků bezpečnostních sil. Počet obětí mezi civilisty se podle něj upřesňuje. Ruská a místní média v neděli s odkazem na zdravotníky uvedla, že o život přišlo 164 lidí, policie ani ministerstvo zdravotnictví ale tento údaj zatím nepotvrdily.